RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Unijni dyplomaci dają zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią od 1994 roku (fot. PAP/EPA/SERGEI SHELEG / BELTA POOL)
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią od 1994 roku (fot. PAP/EPA/SERGEI SHELEG / BELTA POOL)

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej w Brukseli dali zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych wobec przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenki, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących – poinformowało PAP źródło unijne.

Białoruś. Studenci prześladowani przez reżim Łukaszenki

W ramach represji z powodu powyborczych protestów na Białorusi władze usuwają z uczelni niepokornych studentów – informuje Telewizja Biełsat....

zobacz więcej

Według informacji PAP, nowe sankcje mają objąć 15 przedstawicieli władz białoruskich, w tym Łukaszenkę. Osoby te zostaną objęte zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów. – Procedura ma zostać sfinalizowana do końca tygodnia – ocenił jeden z unijnych dyplomatów.

Sankcje to odpowiedź Brukseli na dalsze tłumienie pokojowych protestów na Białorusi i brak odpowiedzi ze strony władz w Mińsku na propozycję dialogu.

W przypadku pierwszej transzy sankcji na przedstawicieli władz białoruskich decyzję przez długi czas blokował Cypr, domagając się stanowczej reakcji UE na działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego. W przypadku drugiej listy unijni dyplomaci nie spodziewają się podobnych problemów.

Na przyjętej przez Unię pierwszej liście objętych sankcjami przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących znaleźli się między innymi szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidzija Jarmoszyna, jej zastępca oraz 10 innych członków tej instytucji, a także szef MSW Juryj Karajeu i jego zastępcy oraz dowódcy jednostek specjalnych, w tym OMON-u. W sumie wykaz zawiera 40 nazwisk.

UE uważa, że białoruska CKW i jej kolegium ponoszą odpowiedzialność za bezpodstawne odrzucenie niektórych kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich oraz za nałożenie przez komisję nieproporcjonalnych ograniczeń na obserwatorów w lokalach wyborczych. Jak zaznaczono w rozporządzeniu unijnym, CKW zadbała również o to, by skład nadzorowanych przez nią komisji wyborczych miał stronniczy charakter.

Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się szef oddziałów specjalnych OMON Dzmitryj Bałaba, dowódca jednostki specjalnej szybkiego reagowania (SOBR) ppłk Alaksandr Bykau, a także przedstawiciele kierownictwa MSW, w tym szef Departamentu ds. Więziennictwa oraz milicji.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia Łukaszenki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej