RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Kiedy może zostać wprowadzona narodowa kwarantanna?

Premier przedstawił kolejne etapy walki z pandemią (fot. Bartek Sadowski/Bloomberg via Getty Images)

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając w środę kolejne obostrzenia w związku z pandemią, zapowiedział, że jeżeli liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, to kolejnym krokiem jest wprowadzenie narodowej kwarantanny. Przedstawił także scenariusz, w którym możliwy jest powrót do wcześniejszych zasad bezpieczeństwa.

Koronawirus: Nowe obostrzenia. Konferencja premiera [TRANSMISJA]

Od soboty nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Szef rządu mówił, że należy chronić wytrzymałość służby zdrowia, po to, by chronić zdrowie i życie ludzi. Zaapelował też o pozostanie w domach. Premier zaznaczył, że wciąż są rezerwy sprzętu medycznego i dostępnych łóżek. Podkreślił jednocześnie, że nie można doprowadzić do momentu, kiedy te zasoby będą drastycznie ograniczone.

– Chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był większy – oświadczył szef rządu.

Walka z pandemią. Progi etapów bezpieczeństwa


– Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju, to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa – powiedział szef rządu. Dodał, że jeśli liczba zachorowań znajdzie się na granicy 70-75 na 100 tys. mieszkańców, to zostanie wdrożona narodowa kwarantanna, oznaczająca także ograniczenia w przemieszczaniu się.

Szef rządu zaznaczył, że jeżeli liczba przypadków zakażeń wyniesie powyżej 25, ale poniżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to jest możliwość powrotu do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w strefach czerwonych. Z kolei zasady dotyczące stref żółtych można byłoby wprowadzić, jeśli liczba przypadków będzie wynosiła powyżej 10, ale poniżej 25 przypadków na 100 tys. osób. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty do co najmniej 29 listopada na naukę zdalna przechodzą kolejni uczniowie - dzieci z klas I-III. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii i sklepów usługowych. Zaostrzono też limity klientów sklepach. Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe. Zamknięte będą instytucje kultury.

źródło:
Zobacz więcej