RAPORT

Pogarda

Kulisy dymisji Rabieja: Szersza gra między PO a Nowoczesną

Błażej Poboży i Paweł Rabiej (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Błażej Poboży i Paweł Rabiej (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rafał Trzaskowski poinformował, że zwalnia Pawła Rabieja za wyjazd na zagraniczne wakacje w czasie epidemii. Czy to jedyny powód dymisji? – Od początku obydwu panów łączyła raczej szorstka przyjaźń i po prostu za sobą nie przepadali. Eliminacja Rabieja może być także elementem szerszej gry między PO a Nowoczesną w Warszawie – mówi portalowi tvp.info wiceminister Błażej Poboży (PiS).

Rabiej pojechał za granicę. Trzaskowski nie wyraził na to zgody

Odpowiedzialny za służbę zdrowia wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej wyjechał na urlop za granicę. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski nie wyraził...

zobacz więcej

Jak ujawnił TVN24, mimo szalejącej w stolicy epidemii wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, odpowiedzialny za służbę zdrowia, wyjechał na wakacje do Grecji. Rafał Trzaskowski zdecydował o zdymisjonowaniu swojego zastępcy, a zagraniczny urlop wskazał jako bezpośredni powód stanowczej reakcji.

– Prezydent stolicy, który nawet w kręgach Platformy uchodzi za lenia, sam ważne warszawskie rocznice celebruje na urlopie w Chorwacji, a w czasie pierwszej fali epidemii COVID-19 przebywał na L4. Nie wygląda więc zbyt wiarygodnie, dymisjonując swego zastępcę za krótki wypad za granicę – komentuje Błażej Poboży, warszawski radny oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Ocenia, że urlop Pawła Rabieja może być tylko pretekstem do zwolnienia. Przypomnijmy, że Rabiej nie jest związany z Platformą Obywatelską, a jego stanowisko było wynikiem współpracy partii opozycyjnych i podziału stanowisk po wygranych wyborach w Warszawie.

Poboży wskazuje, że Trzaskowskiego i Rabieja łączyła raczej „szorstka przyjaźń”, a odwołanie polityka Nowoczesnej może być „elementem szerszej gry między PO a Nowoczesną w Warszawie”.

Karczewski o nowych obostrzeniach. „Protesty były jak Covid party”

W Polsce odnotowano kolejny rekord zakażeń koronawirusem. – Jestem w 100 proc. przekonany, że obecne wyniki to nie koniec złej sytuacji. Mówią o...

zobacz więcej

– Od początku tej kadencji w radzie miasta PO wobec mniejszego koalicjanta stosuje „taktykę krojenia salami”, przejmując do swojej partii kolejnych radnych, którzy mandat uzyskali dzięki poparciu Nowoczesnej – zauważa polityk PiS.

Rabiej u boku Hołowni albo Lempart?

Wiceszefa MSWiA pytamy, czy dymisja z warszawskiego ratusza oznacza dla Pawła Rabieja rozstanie z Koalicją Obywatelską i Platformą Obywatelską.

– Nie zdziwiłbym się, gdybym niedługo zobaczył Pawła Rabieja w Polsce 2050 Szymona Hołowni lub w otoczeniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W Koalicji Obywatelskiej raczej nie ma już przyszłości, skoro nawet Nowoczesna nie staje w jego obronie – uważa Poboży.

Przypomnijmy, że lider Nowoczesnej Adam Szłapka po ujawnieniu afery ws. Rabieja szybko odciął się od kolegi z partii i równie stanowczo co Trzaskowski skrytykował jego postawę.

Nasz rozmówca wskazuje więc, że wyjazd na urlop w czasie pandemii jest nie do obrony, ale obciąża nie tylko samego Pawła Rabieja. – On sobie wyjechał, a Trzaskowski przez kilka dni się nie zorientował, że tamtego nie ma w kraju – zaznacza.

„Trzaskowski beznadziejnym prezydentem”

Co pokazują sondaże? Politolog: To zaskakuje najbardziej

Od wyborów parlamentarnych w 2019 r. większość partii nieznacznie traci lub zachowuje poparcie sprzed półtora roku. A co dzieje się na scenie...

zobacz więcej

Poboży uważa, że dymisja Rabieja pokazuje więc, „jak beznadziejnym prezydentem stolicy jest Rafał Trzaskowski”.

– W Warszawie każdego dnia bijemy rekordy zachorowań, a prezydent z mediów dowiaduje się, że jego zastępca odpowiedzialny za służbę zdrowia pojechał sobie na urlop. To kolejny dowód na to, że Trzaskowski nie kontroluje, nawet nie tylko najważniejszych inwestycji czy projektów w Warszawie, ale nie nadzoruje prawidłowo nawet swoich zastępców – stwierdza Poboży.

Gdy dziennikarze ustalili, że Paweł Rabiej przebywa w Grecji, próbowali się z nim skontaktować. Polityk wyjaśniał wtedy, że „zgodnie z zaleceniem lekarzy po przejściu ostatnio COVID-19 i komplikacjach pocovidowych” ma zalecenie urlopu zdrowotnego i właśnie go odbywa.

„Uczestniczę zdalnie we wszystkich kluczowych spotkaniach dotyczących sytuacji zdrowotnej” – zapewniał Rabiej.

Gdy cała sprawa wyszła na jaw, Rabiej przeprosił. „Nie miałem świadomości że mój wniosek o wolne dni na rehabilitację po przejściu COVID-19 nie został w ubiegłym tygodniu zatwierdzony. To był mój błąd w systemie wniosków” – napisał na Twitterze. Zapewnił, że w środę będzie w Warszawie i stawi się w pracy. Później dotarła do niego jednak informacja, że został zdymisjonowany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej