RAPORT

Pogarda

Kaszel do smartfona pozwoli wykryć koronawirusa

Algorytm MIT pozwolił rozpoznać COVID–19 z dokładnością do 98,5 proc. w przypadkufot (Shutterstock/Abel Echeverria Molinero)
Algorytm MIT pozwolił rozpoznać COVID–19 z dokładnością do 98,5 proc. w przypadkufot (Shutterstock/Abel Echeverria Molinero)

Najnowsze

Popularne

Algorytm analizujący odgłosy wymuszonego kaszlu pozwala z dużą dokładnością rozpoznać COVID-19 – informuje „IEEE Journal of Engineering in Medicinie and Biology”. Dzięki tej metodzie można by wykonywać na przykład badania przesiewowe uczniów i pracowników.

Finalna wersja polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2 dostępna na rynku

Finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w...

zobacz więcej

Algorytm sztucznej inteligencji (AI) został opracowany w laboratorium Massachusetts Institute of Technology (MIT). Analizuje on dźwięki wydawane przez pacjenta i potrafi wykryć związane z COVID-19 zmiany niedostrzegalne dla ludzkiego ucha. Wcześniejsze prace naukowców z MIT dotyczyły wykrywania zmian w głosie charakterystycznych dla chorób neurologicznych, na przykład choroby Alzheimera

Według twórców dzięki tej metodzie można wykonywać codzienne badania przesiewowe uczniów i pracowników.

Nad podobnymi projektami pracowali eksperci z University of Cambridge, Uniwersytetu Carnegie Mellon i brytyjskiego start-upu zdrowotnego Novoic. W lipcu projekt COVID-19 Sounds w Cambridge odnotował 80-proc. skuteczność w identyfikowaniu COVID-19 na podstawie kombinacji oddechu i kaszlu. Do maja tamtejsi eksperci zebrali 459 dźwięków kaszlu i oddechu przesłanych przez 378 osób; teraz to już ok. 30 tys. nagrań.

Laboratorium MIT zebrało dzięki swojej stronie internetowej około 70 tys. przysłanych przez ochotników próbek audio, z których każda zawierała kilka odgłosów kaszlu – z tego 2,5 tys. pochodziło od osób z potwierdzonymi przypadkami koronawirusa.

Podczas testów algorytm MIT pozwolił rozpoznać COVID–19 z dokładnością do 98,5 proc. w przypadku osób z oficjalnym pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. W przypadku osób, u których kaszel był jedynym objawem, zgodność okazała się stuprocentowa.

Aby opracować odpowiednią aplikację, twórcy algorytmu potrzebują aprobaty odpowiednich organów regulacyjnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej