RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Moneta kolekcjonerska. Upamiętnia Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 11 tys. sztuk (fot. NBP)
Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 11 tys. sztuk (fot. NBP)

Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” upamiętnia żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. NBP poinformował o wprowadzeniu jej do obiegu.

Metale szlachetne drożeją. Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani

Cena złota jest najwyższa od prawie dziewięciu lat, a uncja srebra pierwszy raz od czterech lat przebiła poziom 20 dol. Metale szlachetne zyskują...

zobacz więcej

Na rewersie monety znalazł się wizerunek Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej oraz napis: 1925–1951. Na awersie monety umieszczono rozerwane kraty więzienne.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 11 tys. sztuk, jej cena to 150 zł brutto. Można ją nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Jak podało Biuro Prasowe Narodowego Banku Polskiego, to już jedenasta moneta w tej serii, zainaugurowanej w 2017 r. emisją monety pt. „Żołnierze Niezłomni”.

Mieczysław Dziemieszkiewicz urodził się 25 stycznia 1925 r. Został żołnierzem XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (Północne Mazowsze), przybierając pseudonim „Rój”. – Od 1946 r. na terenie powiatu ciechanowskiego, w czasie masowych aresztowań dokonywanych przez bezpiekę, dowodził oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej NZW. Wkrótce za odwagę otrzymał Krzyż Walecznych. W 1948 r. awansowany do stopnia starszego sierżanta. Przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciw funkcjonariuszom komunistycznej partii, aparatu terroru, agenturze – podkreśla historyk Tadeusz Płużański.

– Dziemieszkiewicz brał także udział w rozbiciu ubeckiego więzienia w Pułtusku (25/26 listopada 1946 r.) i uwolnieniu 65 przetrzymywanych tam kolegów. 6 listopada 1949 r. w miejscowości Gołotczyzna nieopodal Ciechanowa zatrzymał pociąg osobowy, jego żołnierze rozdali antykomunistyczne ulotki, a sam dowódca wygłosił do pasażerów antysowieckie przemówienie. Edukacja podbijanego przez czerwonego okupanta społeczeństwa była jednym ze sposobów walki Mieczysława Dziemieszkiewicza – dodaje Płużański.

Historia „Roja” zakończyła się w 1951 r., gdy poniósł śmierć w obławie przeprowadzonej przez oddziały wojska i milicji.

źródło:

Zobacz więcej