RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni kolega z klasy maturalnej Karola Wojtyły

Miał 100 lat (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni kolega z klasy maturalnej Karola Wojtyły. Odszedł we wtorek w wielu 100 lat – podał lokalny portal informacyjny wadowice24.pl.

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziców św. Jana Pawła II

Sesja trybunałów kanonicznych inaugurująca procesy beatyfikacyjne rodziców św. Jana Pawła II, Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły...

zobacz więcej

„Eugeniusz Mróz zmarł we wtorek rano w swoim mieszkaniu w domu pomocy społecznej »Anna« w Krapkowicach. W marcu tego roku w tym ośrodku obchodził setna rocznicę swoich urodzin. Odszedł w spokoju, nie cierpiał. W ostatnich dniach czuł się już bardzo słabo” – podał portal.

Informację potwierdził wadowicki magistrat.

Eugeniusz Mróz urodził się 14 marca 1920 r. w Limanowej. Jego ojciec był urzędnikiem skarbowym. W połowie lat 30. XX w. rodzina przeprowadziła się do Wadowic.

Od piątej klasy Eugeniusz Mróz uczęszczał do gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał Karola Wojtyłę. Razem zdawali maturę w 1938 r. Mieszkali w jednej kamienicy, przy ul. Kościelnej. Po maturze ich drogi się rozeszły. Spotkali się dopiero po latach. Mróz rozpoczął studia prawnicze na UJ, które przerwała II wojna światowa.

W czasie okupacji Eugeniusz Mróz był czynnym żołnierzem partyzantki w wadowickim obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu „Lima”. Potem działał w AK na terenie Borowej koło Mielca. Po wojnie osiadł w Opolu. Pracował przez wiele lat jako radca prawny. Był zaangażowany w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK.

Eugeniusz Mróz był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach.

14 lutego 2010 r. wadowicka rada miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

źródło:

Zobacz więcej