RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kiedy publikacja wyroku TK? Dworczyk wyjaśnił, od czego to zależy

Według RCL wyrok miał być opublikowany do 2 listopada (fot. Shutterstock/1169651376)
Według RCL wyrok miał być opublikowany do 2 listopada (fot. Shutterstock/1169651376)

Trwa dyskusja nad propozycją prezydenta, dobrze dać sobie trochę czasu na dialog i wypracowanie nowego stanowiska – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o termin publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów antyaborcyjnych.

Naukowcy obliczyli, o ile może wzrosnąć liczba zakażeń w Polsce. Są dwa warianty

W zależności od skuteczności restrykcji, wskaźniki nowych zakażeń w szczytowym momencie mogą zwiększyć się nawet o 5 tys. dziennie – wynika z...

zobacz więcej

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt, który miałby dostosować tzw. ustawę antyaborcyjną do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który wywołał w kraju falę protestów. TK za niekonstytucyjny uznał przepis ustawy, który zezwala na usunięcie ciąży jeśli płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

W myśl projektu prezydenta aborcja ma być dopuszczalna w przypadku tzw. wad letalnych. Zgodnie z informacją na stronie Rządowego Centrum Legislacji, orzeczenie TK powinno było zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada, ale tak się nie stało.

Dworczyk, pytany we wtorek w TVN24, kiedy zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział, że to zależy od Rządowego Centrum Legislacji. Polityk zwrócił uwagę, że trwa dyskusja nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Dodał, że propozycje prezydenta „mają w jakiś sposób wyjść naprzeciw tej sytuacji, która powstała po ostatnim wyroku Trybunału”.

Szef KPRM przyznał, że wyroki TK należy publikować. – Natomiast w tej chwili trwa pewna dyskusja i dobrze, żeby w tej sytuacji, która jest trudna dla wszystkich, która budzi bardzo dużo emocji, dać sobie trochę czasu na dialog i wypracowanie nowego stanowiska w tej sprawie – dodał Dworczyk.

Prezydent Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. To odpowiedź na wyrok TK, który wywołała falę protestów w całej Polsce. Propozycja, jak oświadczył Duda, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej