RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Al-Kaida grozi Macronowi

Muzułmanie są oburzeni słowami prezydenta Francji (fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER)
Muzułmanie są oburzeni słowami prezydenta Francji (fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER)

Grupa dżihadystów Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwała do zabijania każdego, kto obraża proroka Mahometa i zagroziła zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi – podaje agencja AFP.

Zamach w Wiedniu. Są ofiary

W poniedziałek wieczorem doszło do strzelaniny w śródmieściu Wiednia, między innymi przed tamtejszą synagogą. Zdaniem świadków mogło paść nawet...

zobacz więcej

„Zabicie tego, kto obraża proroka, jest prawem każdego muzułmanina zdolnego do jego zastosowania” – napisała grupa AQIM w odpowiedzi na oświadczenia prezydenta Macrona dotyczące kontynuowania publikowania karykatur Mahometa we Francji, które prezydent wygłosił w czasie ceremonii hołdu narodowego dla nauczyciela Samuela Paty'ego, zamordowanego w czasie ataku terrorystycznego 16 października.

Macron zapewnił, że Francja w imię wolności słowa nie wyrzeknie się karykatur, co wywołało falę krytyki w krajach muzułmańskich i antyfrancuskie demonstracje.

W poniedziałek odbyła się około 50-tys. demonstracja antyfrancuska w Bangladeszu, podczas której protestujący palili wizerunki prezydenta Macrona i francuskie flagi.

„Bojkot jest obowiązkiem, ale nie wystarczy” – przekonywała AQIM, wzywając do zemsty i przedstawiając jako męczennika 18-letniego zradykalizowanego terrorystę czeczeńskiego pochodzenia Abdullaha Anzorowa, który odciął Paty'emu głowę w akcie zemsty za prezentowanie podczas zajęć szkolnych karykatur Mahometa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej