RAPORT

Tusk kontra Tusk

Lockdown w Polsce? „Brane są pod uwagę różne warianty”

Rzecznik rządu Piotr Müller i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Paweł Supernak)
Rzecznik rządu Piotr Müller i premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Paweł Supernak)

Brane są pod uwagę różne warianty; wszystko zależy od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia – mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany o możliwość lockdownu. Zaznaczył, że od przestrzegania obowiązujących wymogów bezpieczeństwa zależy wprowadzenie kolejnych decyzji.

Zebrał się zespół zarządzania kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego

W poniedziałek wieczorem zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier Mateusz Morawiecki – przekazała Kancelaria...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych; jego głównym tematem – według wyjaśnieć Müllera – była sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Na spotkaniu pojawili się tylko przedstawiciele PiS, PSL oraz Konfederacji.

Rzecznik rządu pytany o efekty spotkania i możliwość wprowadzenia lockdownu powiedział, że „brane są pod uwagę różne warianty”.

– Wszystko zależy od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia. Najbliższe dni pokażą, jak wygląda sytuacja. Dlatego cały czas podkreślamy istotę przestrzegania aktualnych wymogów bezpieczeństwa. Od ich stosowania zależy wprowadzenie kolejnych decyzji – powiedział Müller.

Rzecznik rządu podał wcześnie na Twitterze, że podczas spotkania „przedstawiono dalsze etapy działań w obszarze służby zdrowia w walce z epidemią”. Jak poinformował, w spotkaniu wzięli udział eksperci wskazani przez PSL, posłowie Konfederacji oraz PiS.

„Koalicja Obywatelska i Lewica odmówiły udziału w spotkaniu z ekspertami Rady Medycznej i przedstawicielami rządu” – napisał.

Podczas spotkaniu Konfederację reprezentowali szef koła Konfederacji Jakub Kulesza i Michał Urbaniak, a także zdalnie Janusz Korwin-Mikke. Według Kuleszy premier Mateusz Morawiecki miał zapowiedzieć w takcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown.

Kiedy informacja o zaktualizowanej strategii walki z pandemią? Rzecznik rządu wyjaśnia

W tym tygodniu możemy się spodziewać informacji nt. zaktualizowanej strategii walki z koronawirusem – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller....

zobacz więcej

Decyzje w środę

– Premier powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu – najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną – do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który – jak to określił premier – jest mało prawdopodobny – powiedział polityk Konfederacji. Pytany, czy premier mówił, kiedy te decyzje zostaną ogłoszone, powiedział, że Morawiecki mówił o środzie.

Oceniając efekty spotkania Kulesza stwierdził, że „są takie, jak na wszystkich poprzednich spotkaniach, czyli całkowicie zmarnowany czas”.

– Zadałem szereg bardzo konkretnych pytań o podstawy merytoryczne, naukowe podejmowanych działań, nazywanych obostrzeniami czy lockdownem. Na co nie usłyszałem żadnej konkretnej czy odnoszącej się do podanych przeze mnie danych i analiz informacji – powiedział Kulesza.

Jak mówił, zapytał między innymi, czy rząd zapoznał się już z deklaracją z Great Barrington. Autorzy twierdzą, że do czasu osiągnięcia odporności stadnej społeczeństwa należy się skoncentrować na ochronie osób najbardziej zagrożonych.

– Zapytałem też o przykłady innych krajów i na to wszystko nie dostałem, żadnej konkretnej odpowiedzi. Minister Jarosław Pinkas powiedział, że „trzeba walczyć do końca”, natomiast w żaden sposób nie odniósł się do deklaracji z Great Barringotn. Prof. Andrzej Horban odnosząc się do postulatów tej deklaracji mówił, że takie decyzje to duża odpowiedzialność, że wiąże się to ze śmiercią ludzi – powiedział Kulesza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej