RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Proaborcyjny protest w Warszawie. Policja: Główne ronda są przejezdne

Organizatorzy zapowiadają cotygodniowe blokady (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)
Organizatorzy zapowiadają cotygodniowe blokady (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

Ogólnopolski Strajk Kobiet wezwał protestujących, aby w każdy poniedziałek – począwszy od 2 listopada – blokowali główne punkty komunikacyjne w miastach. W stolicy protestujący zbierają się od godz. 17. Jak przekazał portalowi tvp.info rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak protest przebiega spokojnie, a najważniejsze ronda są przejezdne.

Przeciszewski: Nieograniczona aborcja perwersją kultury europejskiej

– Moim zdaniem i w mojej opinii, nie przeszliśmy na inny etap – stwierdził w programie „Strefa starcia” historyk, dziennikarz, prezes Katolickiej...

zobacz więcej

Protestujący zebrali się m.in. na placu Zamkowym, Trasie Łazienkowskiej, przy rondzie Waszyngtona i rondzie De Gaulle'a. Nadkom. Sylwester Marczak poinformował nas, że „ruch praktycznie odbywa się wszędzie, a tam, gdzie są jakieś utrudnienia, policjanci kierują ruchem” (stan na godz. 18.40).

– Przygotowane są objazdy. W tej chwili te najważniejsze ronda są jak najbardziej przejezdne, odbywa się również ruch komunikacji. Na tą chwilę jest dość spokojnie – powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepis zezwalający – na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

źródło:
Zobacz więcej