RAPORT

Pogarda

Olbrzymia kara dla Tesli w Niemczech

Tłem sprawy jest niemiecka ustawa o akumulatorach (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Tłem sprawy jest niemiecka ustawa o akumulatorach (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla ma zapłacić w Niemczech grzywnę w wysokości ponad 12 mln euro, nałożoną przez niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA). Producent odwołał się jednak od tej decyzji – pisze dziennik „Welt am Sonntag”.

Rekorodwa kara dla Volkswagena. Jest odwołanie od decyzji UOKiK

Volkswagen Group Polska odwołał się do sądu od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który w styczniu br. nałożył na importera ponad 120...

zobacz więcej

W raporcie złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za trzeci kwartał roku obrotowego koncern napisał, że „niemiecki Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) nałożył grzywnę w wysokości 12 milionów euro na naszą spółkę zależną w Niemczech”. Jako przyczynę wskazano zarzut, że Tesla nie zastosowała się do przepisów, nakładających na nią obowiązek odbioru produktów akumulatorowych.

Producent samochodów pisze, że chodzi głównie o „zobowiązania administracyjne” i że Tesla będzie nadal odbierać akumulatory ze swoich pojazdów. Według informacji zawartych w raporcie rocznym spółka wniosła sprzeciw wobec decyzji UBA.

„Chociaż nie możemy przewidzieć wyniku postępowania, w tym ostatecznej wysokości kary, złożyliśmy sprzeciw i nie należy spodziewać się, że będzie to miało istotny negatywny wpływ na naszą działalność” – stwierdza koncern w raporcie.

„Tłem sprawy jest najwyraźniej niemiecka ustawa o akumulatorach, która stanowi, że producenci samochodów elektrycznych muszą odbierać sprzedawane akumulatory lub wyznaczyć partnera do ich utylizacji” – pisze „Welt am Sonntag”. Zdaniem UBA Tesla tę właśnie ustawę naruszyła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej