RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzeczniczka PiS o kwestii wad letalnych: To jest do rozwiązania, ale musi być zgodne z konstytucją

Po orzeczeniu TK rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego (fot. Shutterstock/Khakimullin Aleksandr)
Po orzeczeniu TK rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego (fot. Shutterstock/Khakimullin Aleksandr)

Kwestia wad letalnych jest do rozwiązania; poszukujemy takiego rozwiązania, które będzie zgodne z konstytucją; rozwiązanie, nad którym pracujemy, musi być precyzyjne, dokładne i nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem TK – powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Lewica nie poprze propozycji kompromisu prezydenta ws. aborcji

Klub Lewicy nie poprze prezydenckiego projektu nowelizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej – zapowiedziała w poniedziałek posłanka Lewicy Joanna...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł niedawno, że przepis zezwalający – na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Rzeczniczka PiS oceniła w poniedziałek, że „kwestia wad letalnych jest do rozwiązania i tego rozwiązania poszukujemy, ale ono musi być zgodne z konstytucją w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego”.

– Orzeczenie TK nie mogło być inne. Trybunał orzekł o tym, o czym stanowi konstytucja, nie mogło być inaczej – zaznaczyła.

Suski o postulatach protestujących. „Brakuje jeszcze kawioru i szampana”

Poseł PiS Marek Suski ocenił, że być może – aby móc przyjąć prezydencki projekt dot. aborcji – potrzebna będzie zmiana konstytucji. Na antenie TVP...

zobacz więcej

– Rozwiązanie, nad którym pracujemy, musi być bardzo precyzyjne, dokładne, ale jednocześnie nie może pozostawiać żadnych wątpliwości co do zgodności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – podkreśliła Czerwińska.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej