RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Nie tylko gest pojednania”. Bundestag zapowiada stworzenie polskiego miejsca pamięci

Wniosek poparli przedstawiciele czołowych frakcji niemieckiego parlamentu (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Wniosek poparli przedstawiciele czołowych frakcji niemieckiego parlamentu (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Chęć stworzenia w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej zadeklarowali przedstawiciele czołowych frakcji w niemieckim Bundestagu. „Tego rodzaju miejsce byłoby nie tylko gestem pojednania wykonanym w stronę Polski. Byłoby dla niemieckiego społeczeństwa ważnym krokiem na drodze poszukiwania samoświadomości historycznej i kulturowej oraz samookreślenia” - czytamy w ich wniosku.

Ambasador Niemiec w Polsce: agenda polsko-niemiecka pełna szans i wyzwań

Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań; z Polską łączy nas 1000-letnia historia pełna blasków, ale i tragiczna przeszłość, w której...

zobacz więcej

„Bundestag zobowiązał Rząd Niemiec do upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej, podkreślając w przekrojowej uchwale szczególny, zbrodniczy charakter niemieckiej napaści na Polskę i jej okupacji. To długo oczekiwany w Polsce krok we właściwym kierunku” – pisał kilka dni temu na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Portal tvp.info dotarł do samego dokumentu. Podpisali go przedstawiciele frakcji CDU/CSU, SPD, FDP oraz Sojuszu 90/Zielonych. W dokumencie czytamy, że Polska „jest i pozostaje dla Niemiec obok Francji centralnym europejskim partnerem”. Odniesiono się tu do więzów gospodarczych łączących oba kraje oraz współpracy politycznej na różnych polach.

Jednocześnie, w dokumencie padają słowa o bolesnej historii relacji pomiędzy oboma narodami. Pojawiają się tu odniesienia do rozbiorów i germanizacji. Główny nacisk położono na zbrodnie niemieckie w czasie II wojny światowej.

„Niemieckim najazdem na Polskę 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa, oznaczająca realizację najokrutniejszej rasistowskiej polityki eksterminacyjnej. Popełniane przez Niemców zbrodnie rozpoczęły się już we wczesnych godzinach rannych pierwszego dnia wojny – nalotem na bezbronne miasteczko Wieluń. Jeszcze jesienią 1939 r. deportowano do obozów koncentracyjnych lub rozstrzelano dziesiątki tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji, Żydów i nie-Żydów, aby unicestwić Polaków jako naród. Setki tysięcy Polek i Polaków wypędzono z terenów zaanektowanych przez Trzecią Rzeszę; poza jeńcami wojennymi setki tysięcy Polek i Polaków wywieziono niebawem do pracy niewolniczej na obszarze Trzeciej Rzeszy. W czasie niemieckiej okupacji Polski miał miejsce ekscesywny wyzysk ludzi, kraju i gospodarki” – czytamy.

Jak napisano, to na terenie Polski Niemcy „po raz pierwszy w pełni urzeczywistnili wszystkie elementy opartej na ideologii rasistowskiej wojny eksterminacyjnej oraz właściwy im antysemityzm, antyslawizm i antypolonizm”. To terytorium Polski uczyniono miejscem Zagłady europejskich Żydów.

„Miliony Polek i Polaków stawiało opór oraz walczyło, aby pokonać Hitlera, również w oddziałach alianckich. Swoje poświęcenie wielu przypłaciło życiem. Niemieckie panowanie w Polsce od początku stało pod znakiem całkowitego rozbicia państwowości naszego wschodniego sąsiada. Plan ten realizowano w sposób nie mający sobie równego w skali narodowosocjalistycznej polityki okupacyjnej w Europie. Symbolem narodowosocjalistycznego okrucieństwa stało się Powstanie Warszawskie w roku 1944, jedno z najważniejszych wydarzeń nowszej historii Polski, podczas którego oddziały niemieckiego Wehrmachtu zabiły dziesiątki tysięcy walczących i ponad 100 tys. osób cywilnych, a polską stolicę systematycznie, ulicę po ulicy, zrównały z ziemią. Okres niemieckiej okupacji naznaczył losy każdej polskiej rodziny i wyrył głębokie ślady w świadomości zbiorowej Polek i Polaków” – czytamy.

Niemieccy historycy za reparacjami dla Polski

Wtorkowy artykuł w gazecie „Sueddeutsche Zeitung” poruszył niemiecką opinię publiczną. Przedstawiono w nim tezę dwóch tamtejszych historyków,...

zobacz więcej

W tekście pojawiają się odniesienia do polsko-niemieckiego pojednania, zapoczątkowanego m.in. listem polskich biskupów „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W dokumencie podkreśla się, że kwestia upamiętniania i pamięci odgrywa w stosunkach polsko-niemieckich rolę szczególną. „Świadomość szczególnego charakteru relacji polsko-niemieckich, które sięgnęły dna w latach niemieckiej okupacji Polski i wojny lat 1939-1945, do dziś nie jest w Niemczech wystarczająco wyraźnie ukształtowana. Zadaniem Niemiec jest stworzenie ku temu odpowiedniego, widocznego i dostępnego miejsca, które powinno być także miejscem spotkań pomiędzy Niemcami a Polakami oraz przyczynić się do pogłębienia naszych stosunków i przyjacielskich relacji” – czytamy.

Niemiecki parlament wezwał rząd federalny w ramach będących do dyspozycji środków budżetowych do tego, by: stworzyć w godnym miejscu w Berlinie miejsce poświęcone polskim ofiarom II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej Polski. Jego celem byłoby zbliżenie Niemców i Polaków, „a tym samym przyczynienie się do pogłębienia naszych stosunków, do zrozumienia i przyjaźni, a także do redukcji uprzedzeń”. Poza tym, postuluje się opracowanie odpowiedniej koncepcji miejsca, we współpracy z polskimi i niemieckimi ekspertkami i ekspertami reprezentującymi świat nauki oraz społeczeństwo obywatelskie. Jak podkreślono, powinna się w nim znaleźć „przestrzeń dla działań obywatelskich, takich jak praca z młodzieżą, edukacja polityczna, spotkania itp. Nowo tworzone miejsce pamięci ma zostać zrealizowane niezależnie od federalnej koncepcji miejsc pamięci”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej