RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Marsz Niepodległości. „Odbędzie się 11 listopada, jak co roku”

Do 11 listopada zostało kilka dni (fot. arch. PAP/Mateusz Marek; TT/ Marsz Niepodległosci)
Do 11 listopada zostało kilka dni (fot. arch. PAP/Mateusz Marek; TT/ Marsz Niepodległosci)

Najnowsze

Popularne

Marsz Niepodległości w stolicy odbędzie się 11 listopada, jak co roku – zapowiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

Na protest proaborcyjny przyszedł z policyjnymi „blachami”. Wiemy, kto to jest

W sieci krąży zdjęcie z protestów w Poznaniu, na którym widać mężczyznę – ubranego po cywilnemu – który trzyma w dłoni policyjny identyfikator. Jak...

zobacz więcej

– 11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości. Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego – powiedział Bąkiewicz. – Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkich patriotów, żeby w tych trudnych chwilach dla Polski byli z nami – dodał.

Poinformował, że tegorocznej manifestacji towarzyszy hasło „Nasza Cywilizacja Nasze zasady”. Wyjaśnił, że chodzi o zasady cywilizacji i kultury łacińskiej oraz o walkę z „antycywilizacją, która atakuje Polskę i całą Europę”.

Zaprezentował plakat zapowiadający manifestację autorstwa znanego grafika Wojciecha Korkucia. Na plakacie stylizowany huzar, z biało-czerwonymi skrzydłami, rozbija mieczem gwiazdę. Jej duży fragment ma kolor czerwony, a mniejsze są w barwach tęczy.

Bąkiewicz podkreślił, że choć pomysł na plakat powstał dużo wcześniej, to jednak „jak ulał pasuje do tego, co w ostatnich dniach dzieje się w Polsce”. Zapytany, czy marsz zostanie zgłoszony do urzędu miasta, Bąkiewicz odpowiedział, że „marsz jest zarejestrowany, bo jest to zgromadzenie cykliczne”.

Trzaskowski trafił na kwarantannę. Miał kontakt z zakażonym

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Wiceszef Platformy Obywatelskiej został...

zobacz więcej

Natomiast Tomasz Kalinowski wyjaśnił, że takiej sytuacji organizatorzy nie muszą zgłaszać manifestacji do stołecznego centrum zarządzania kryzysowego ani brać pod uwagę opinii prezydenta Warszawy dotyczącej możliwości prawnej przeprowadzenia marszu.

– Prezydent Warszawy nie jest od tego, aby na cokolwiek pozwalać albo zakazywać – zaznaczył. Dodał, że jedyne negocjacje na temat marszu mogą prowadzić z wojewodą mazowieckim.

Bąkiewicz podkreślił, że organizatorzy marszu nie wystąpią o ochronę policji.

– W takich sytuacjach policja sama podejmuje działania – oznajmił. Wyraził nadzieję, że podczas marszu policja będzie zachowywała roztropność i podejmowała działania analogiczne do tych, które prowadzi podczas demonstracji odbywających się w wielu miastach od ponad tygodnia.

– Widzieliśmy (podczas tych manifestacji) ochronę, którą policja zapewniała tym zgromadzeniom. My liczymy dokładnie na to samo, liczymy, że wobec prawa wszyscy jesteśmy równi – oznajmił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej