RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Środa: Lempart jest Wałęsą dzisiejszych czasów

Marta Lempart stała się twarzą trwających protestów proaborcyjnych (fot. PAP/Radek Pietruszka; Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Marta Lempart stała się twarzą trwających protestów proaborcyjnych (fot. PAP/Radek Pietruszka; Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

– Marta Lempart jest Lechem Wałęsą dzisiejszych czasów – stwierdziła w TVN prof. Magdalena Środa. Znana m.in. z regularnego używania wulgaryzmów w wystąpieniach publicznych feministka stoi na czele akcji Strajku Kobiet, który organizuje proaborcyjne protesty. Lempart nie kryje, że jej głównym celem jest obalenie rządu.

Wulgaryzmy i antyklerykalizm. Lempart przedstawiła postulaty Strajku Kobiet

– Wypie***lać z oświadczeniem Przyłębskiej. Wypie***lać z Przyłębską. (...) Chcemy pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej,...

zobacz więcej

Zdaniem Środy, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest „Wałęsą dzisiejszych czasów”.

Lempart stoi na czele protestów, do których doszło po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. W czasie przetaczających się przez polskie miasta manifestacji wielokrotnie dochodziło do obrażania katolików i ataków na kościoły. Pytana o takie sytuacje Lempart odpowiedziała w Radiu ZET: „Trzeba robić to, co się czuje, to, co się myśli, to, co jest skuteczne i to, na co zasłużyli”. W innych wystapieniach publicznych regularnie używa wulgaryzmów.

– Wypie***lać z oświadczeniem Przyłębskiej. Wypie***lać z Przyłębską. (...) Chcemy pełni praw kobiet, legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji. Chcemy pełni praw człowieka. Chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania Kościoła z budżetu państwa i wypie***lać z religią ze szkół – mówiła niedawno Lempart, przedstawiając oficjalne postulaty środowiska.

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane.

źródło:
Zobacz więcej