RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dodatkowe świadczenie dla walczących z koronawirusem. Minister wydał polecenie

Dodatkowe świadczenia obowiązują od momentu podpisania, czyli od niedzieli (fot.PAP/Paweł Supernak)
Dodatkowe świadczenia obowiązują od momentu podpisania, czyli od niedzieli (fot.PAP/Paweł Supernak)

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę polecenie prezesowi NFZ, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z Covid-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych, otrzymała o 100 proc. Większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego.

Koronawirus w Polsce. Kilkanaście tysięcy nowych zakażeń

Potwierdzono 17 171 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w raporcie opublikowanym w niedzielę 1 listopada. Z...

zobacz więcej

Polecenie obowiązuje od momentu podpisania, czyli od niedzieli.

– Od dziś nie ma żadnych niejasności. Po wydaniu przeze mnie polecenia prezesowi NFZ, każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzyma o 100 procent większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Gwarantując dwukrotny wzrost pensji również ratownikom i diagnostom obejmujemy tym samym tą regulacją wszystkich, którzy na pierwszej linii walczą z COVID-19 – powiedział Niedzielski.

– Wydane przeze mnie polecenie jest docenieniem wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusa – podkreślił minister.

Podpisane w niedzielę polecenie szefa MZ wydano na podstawie jednej z ustaw przyjętych w celu zwalczania epidemii koronawirusa; zmienia ona wcześniejsze polecenie ministra zdrowia z początku września.

„Nowelizacja polecenia ma na celu zmianę zakresu podmiotów zobowiązanych do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego” – napisano w uzasadnieniu polecenia.

GIS uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Komunikat o objęciu kwarantanną i możliwości pobrania...

zobacz więcej

Zmiana zakresu podmiotów objętych poleceniem jest po to, aby objąć poleceniem, poza dotychczas wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

W nowelizacji polecenia określono więc, że osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia dodatkowego będą osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć. Z kolei w przypadku laboratoriów „covidowych” podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III będą to osoby wykonujące czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach.

„Podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego polegać ma na określeniu, że jego wysokość ma być równa nie jak dotychczas 50 proc., lecz 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy cywilnoprawnej danej osoby. Podwyższeniu ulega także maksymalna kwota świadczenia dodatkowego z 10 000 zł do 15 000 zł” – czytamy w uzasadnieniu.

źródło:

Zobacz więcej