RAPORT

Pogarda

Prof. Zybertowicz: Emocje opadną, ale przyzwolenie na wulgarność będzie z nami długo

Najnowsze

Popularne

W Polsce dogoniliśmy łódź postępu w momencie, gdy ta łódź nabiera wody. Zwolennicy demokracji liberalnej podkreślają, że ona przeżywa kryzys, że Zachód jest w fazie rozpadu, tymczasem polscy postępowcy chcą nas zapisać na statek, który nabiera wodę – ocenił w „Woronicza 17” prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz. Odniósł się w ten sposób do protestów proaborcyjnych i ataków na kościoły.

Prof. Zybertowicz odniósł się też do reakcji przedstawicieli Kościoła w Polsce. – Hierarchia kościelna w Polsce wykazała się brakiem odwagi cywilnej i chowając głowę w piasek dała potwierdzenie bolesnej tezy, że w cieniu wielkiej postaci polskiego papieża duża część duchowieństwa skarlała – ocenił. – Ta słabość Kościoła dała podstawy do skumulowania części agresji społecznej w jego kierunku – mówił socjolog.

W ocenie Zybertowicza młode pokolenie, przy wsparciu średniego pokolenia, „kultywuje kulturę nieodpowiedzialności”. – Nie rozumie się, że gdy rozluźniamy dobre obyczaje na poziomie języka, na poziomie mobilizacji, tworzenia podmiotowości to będzie to miało długotrwałe konsekwencje. Bo wysoki poziom emocji spadnie, ale konsekwencje przyzwoleń na wulgarność, na wulgarność publiczną, na komunikowanie się poprzez hiperagresywne hasła (...), ten upadek obyczajów będzie z nami długo i będziemy wszyscy jego ofiarami – ocenił. Dodał, że liderzy tego typu procesów mają „większą wyobraźnię społeczną, polityczną, kulturową niż młodzież” uczestnicząca w tych manifestacjach. – To liderzy są odpowiedzialni za to, że cynicznie wzywacie ludzi do manifestacji w warunkach wysokiego wskaźnika zarażeń chorobą, która dla ludzi starszych często jest śmiertelna – mówił Zybertowicz, pytany o współodpowiedzialność obywateli wobec siebie nawzajem w okresie zwiększonej liczby zachorowań na koronawirusa.

Wypowiedzi pozostałych gości programu można obejrzeć w serwisie YouTube.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej