RAPORT

Pogarda

Lempart i Suchanow powołały Radę Konsultacyjną. Zasiądą w niej „osoby eksperckie”

„Czego chcemy? – jak możemy to osiągnąć?” (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
„Czego chcemy? – jak możemy to osiągnąć?” (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Najnowsze

Popularne

Rada Konsultacyjna powołana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet zbierze się po raz pierwszy w niedzielę. Jak poinformował Strajk – prowadzony przez Martę Lempart i Klementynę Suchanow – Rada ma odpowiedzieć na dwa pytania: „czego chcemy? – jak możemy to osiągnąć?” „Do Rady zaprosiłyśmy osoby eksperckie” – poinformowano. Wcześniej Lempart mówiła, że głównym zadaniem tego powołanego ciała jest dymisja rządu.

Lempart powoła „radę”. „Będzie dyskutować z rządem o warunkach dymisji”

Naszym głównym postulatem i końcowym jest dymisja rządu – oznajmiła na konferencji prasowej liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart....

zobacz więcej

Bez nazwisk ekspertów


Od 10 dni w kraju trwają protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Na ulice miast i mniejszych miejscowości wyszły tysiące osób, które demonstrowały swój sprzeciw wobec rządu i kościoła.

Demonstracjom przewodzi Ogólnopolski Strajk Kobiet, na którego czele stoją Marta Lempart i Klementyna Suchanow. Kilka dni temu poinformowały o powstaniu Rady Konsultacyjnej, której głównym celem ma być obalenie obecnego rządu.

Pierwsze spotkanie Rady zaplanowano na niedzielę. Ogólnopolski Strajk Kobiet poinformował na Facebooku, że nowo powołane ciało ma odpowiedzieć na dwa pytania: „czego chcemy? – jak możemy to osiągnąć?”. Jak zaznaczono, w skład Rady powołano „osoby eksperckie z dziedzin, których dotyczą zebrane przez nas od Was postulaty”.

Lempart zebrała już milion złotych

Liderka organizacji Strajk Kobiet Marta Lempart, która stoi za demonstracjami zwolenników aborcji, wystartowała ze zbiórką w internecie. Jak...

zobacz więcej

Reprezentacja rewolucji


Sprecyzowano, że są to „aktywistki i aktywistów z różnych grup obywatelskich – osoby z dawnej opozycji, które znają się na wymianach rządów”. „Gwarantujemy Wam, że Rada będzie pełnić rolę wyłącznie służebną w stosunku do Waszego głosu na ulicach. Powołujemy ją, bo o tym, co z prawami kobiet i co z tą Polską nie może decydować sama Fundacja OSK, ani Strajk Kobiet jako ruch społeczny” – napisano.

Wyjaśniono, że ze składu Rady wyłoniona zostanie „reprezentacja rewolucji”. W poście podano, że o godzinie 19 odbędzie się konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Co się dzieje? Wszystko naraz! Co się stanie? To, co chcemy! Protestujemy i protestujecie w ponad 500 miejscowości....

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Niedziela, 1 listopada 2020


Wyrok i propozycja prezydenta


Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane.

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej