RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bliźniaczki już żyją oddzielnie. Były połączone główkami

Abigail i Michaela żyją już oddzielnie (fot. TT/UC Davis Neurocritical Care)

Niemal dobę trwała niezwykle trudna operacja rozdzielenia 9-miesięcznych Micaeli i Abigail, bliźniaczek syjamskich z kalifornijskiego Sacramento połączonych główkami. Zabieg zakończył się sukcesem.

Miały wspólną czaszkę. W watykańskim szpitalu rozdzielono syjamskie bliźniaczki

W watykańskim szpitalu Bambino Gesù (Dzieciątka Jezus) w Rzymie przeprowadzono pomyślnie trzy operacje rozdzielenia dwuletnich bliźniaczek...

zobacz więcej

Dziewczynki zostały poddane operacji w Centrum Medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis w Sacramento w czwartek. W piątek rano lekarze oświadczyli, że zakończyła się pomyślnie.

Micaela i Abigail były przypadkiem określonym przez lekarzy mianem craniopagus, co oznacza bliźnięta nierozdzielone złączone czaszkami, ale posiadające oddzielne pozostałe części ciała. Stan ten spotyka się w 4-6 przypadków na 10 milionów urodzeń.

„To niezwykle rzadka anomalia” – oświadczył szpital. „Każdego roku rodzi się zaledwie kilkoro takich dzieci na całym świecie, a jeszcze mniej można rozdzielić” – wskazano w komunikacie.

Matka Lilya Miroshnik dowiedziała się o stanie dzieci w jedenastym tygodniu ciąży. – To był szok. Było mi bardzo ciężko – przyznała.

Dr Michael Edwards wskazał, że już same przygotowania do operacji rozdzielenia bliźniaczek były skomplikowane. – Spędziliśmy aż pięć miesięcy badając dokładnie ten przypadek i ocenialiśmy pod różnym kątem, czy zabieg jest w ogóle możliwy. Wykonaliśmy modele 3D, posiłkowaliśmy się wirtualną rzeczywistością, żeby lepiej zrozumieć anatomię dziewczynek – wyjaśnił.

– Wszystko się udało, teraz Abi i Mica są dwoma oddzielnymi istotami – powiedziała telewizji ABC pielęgniarka Aida Benitez, która uczestniczyła w operacji.

źródło:
Zobacz więcej