RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy otworzyli nowe lotnisko w Berlinie. Z 9-letnim poślizgiem

Ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 mln pasażerów rocznie (fot.PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 mln pasażerów rocznie (fot.PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

W niedzielę rano z nowo oddanego do użytku lotniska Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenfeld wystartował pierwszy samolot. Należąca do kampanii Easyjet maszyna wyruszyła w rejs do Londynu – poinformowała niemiecka agencja dpa.

„Trzaskowski nie chce 150 tys. miejsc pracy, bo mamy lotnisko w Berlinie”

Szacuje się, że powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego to co najmniej 150 tysięcy nowych miejsc pracy. Rozumiem, że Rafał Trzaskowski nie chce...

zobacz więcej

W sobotę na lotnisku oddanym po 9 latach prac inwestycyjnych wylądowały dwa pierwsze samoloty. Jeden należał do grupy Lufthansa, natomiast drugi stanowił własność linii Easyjet. To właśnie ta maszyna wyleciała w niedzielę do stolicy Wielkiej Brytanii.

Sobotnią inaugurację działalności nowego portu lotniczego poprzedziły wieloletnie skandale, skutkujące 9-letnim opóźnieniem inwestycji i wzrostem kosztów budowy z ok. 2,7 mld euro do prawie 6 mld.

Lotnisko, które miało być symbolem zjednoczenia Niemiec, stało się symbolem czarnej serii katastrof budowlanych, błędów konstrukcyjnych, a nawet malwersacji i podejrzeń o korupcję. Na dodatek otwarcie wypadło w momencie, gdy Niemcy są zagrożone drugą falą epidemii koronawirusa – pisała w komentarzu w sobotę francuska agencja AFP.

Do inauguracji lotniska doszło po 14 latach od ceremonii wmurowania kamienia węgielnego – przypominają niemieckie media. Port lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenefeld w Brandenburgii ma obsługiwać w początkowej fazie do 27 mln pasażerów rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej