RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Portugalia wprowadza ograniczenia w okresie Wszystkich Świętych

Ograniczenia w podróżowaniu obowiązują od 30.10 do 3.11 (fot. EPA/ESTELA SILVA)
Ograniczenia w podróżowaniu obowiązują od 30.10 do 3.11 (fot. EPA/ESTELA SILVA)

Portugalski rząd zatwierdził dekret zakazujący do 3 listopada, do godz. 6:00, przemieszczania się między gminami na terytorium Portugalii kontynentalnej. Od ograniczeń są pewne wyjątki. W kraju notowane są rekordowe dobowe przyrosty zakażeń koronawirusem.

Koronawirus na Słowacji. Rozpoczęto testy dla wszystkich mieszkańców

Słowacja rozpoczęła dziś testowanie wszystkich swoich mieszkańców na koronawirusa. Kraj zamieszkuje około 5,4 mln osób. W akcję zaangażowanych jest...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Obowiązujący od 30.10 zakaz przemieszczania się nie dotyczy m. in.: pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej, nauczycieli, pracowników obrony cywilnej, sił bezpieczeństwa i sił zbrojnych oraz osób piastujących urzędy w państwie i sędziów. Podróże w celach zawodowych są możliwe na podstawie specjalnego oświadczenia. Osoby nieletnie wraz z opiekunami mogą jechać do szkół i przedszkoli, a studenci – na uczelnie.

Podróżować mogą też osoby wyjeżdżające z Portugalii na podstawie np. biletu lotniczego. Wszyscy mogą podróżować do miejsc zamieszkania, natomiast osoby niebędące rezydentami mogą jechać do miejsc swoich noclegów (na podstawie odpowiedniego dokumentu).

Można też wybrać się na wydarzenia kulturalne w sąsiednich gminach lub w obrębie danego obszaru metropolitarnego, pod warunkiem posiadania ważnego biletu na takie wydarzenie.

Pomimo wysokiego, szacowanego na 81 proc. poparcia obywateli Portugalii dla wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej rząd Antonia Costy zapewnił w czwartek, że nie ogłosi lockdownu.

W Portugalii notowane są rekordowe dobowe przyrosty infekcji koronawirusem. Z badania ośrodka Aximage wynika, że w ostatnim tygodniu października, kiedy liczba nowo diagnozowanych infekcji przekroczyła poziom 3 tys. dziennie, aż 81 proc. ankietowanych Portugalczyków opowiadało się za natychmiastowym wprowadzeniem izolacji społecznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej