RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cmentarze zamknięte, sprzedawcy zostali z chryzantemami. Potrzebna pomoc

Chryzantemy przed cmentarzem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Chryzantemy przed cmentarzem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Władze Chełma kupią od lokalnych sprzedawców chryzantemy, które zostaną następnie posadzone na terenach miejskich. Z kolei pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego zapalą znicze na tamtejszych grobach. Pomoc dla przedsiębiorców i mieszkańców po zamknięciu cmentarzy w związku z pandemią zapowiadają też inne miasta.

Premier: 31 października, 1 oraz 2 listopada cmentarze będą zamknięte

– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i sam Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Decyzją rządu w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem od 31 października do 2 listopada cmentarze są zamknięte. W trudnej sytuacji znaleźli się przedsiębiorcy, którzy stracili możliwość sprzedaży zgromadzonych na ten dzień kwiatów. Dla wielu z nich oznacza to gigantyczne straty.

W tej sytuacji zaczęły pojawiać się pierwsze oferty pomocy. Prezydent Chełma Jakub Banaszek poinformował na Twitterze, że miasto „zakupi od lokalnych sprzedawców chryzantemy, które zostaną następnie nasadzone na terenie Chełma”.

Pomoc obiecał również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. „Solidarność z producentami i sprzedawcami chryzantem oraz zniczy wymaga odważnych i zdecydowanych działań. Podjąłem decyzję o zakupie przez samorząd Stalowej Woli chryzantem od hodowców i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym” – napisał na Twitterze. Jak wyjaśnił prezydent Stalowej Woli, „kwiaty zostaną nasadzone przez MZK na terenie miasta tworząc piękną Stalową Wolę w jesiennej szacie”, natomiast znicze „zostaną przekazane do organizacji patriotycznych w celu upamiętnienia grobów naszych Bohaterów w Polsce i za granicą naszej Ojczyzny”.

Pomoc jest oferowana także mieszkańcom, którzy nie mogą odwiedzić grobów swoich bliskich. Władze podlubelskiego Świdnika na stronie internetowej poinformowały, że na świdnickim cmentarzu komunalnym nie będzie grobów bez zniczy. „Świece od handlujących przy nekropolii kupi miasto. Zapalą je pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek” – poinformowano.

Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie poprzez pracowników spółki pomoże mieszkańcom w złożeniu wieńców i wiązanek na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mościckiego. – Wystarczy pozostawić kwiaty na murze cmentarnym przy ulicy Mościckiego na odcinku pomiędzy bramą wjazdową do budynku administracyjnego a wejściem głównym – poinformował Dominik Gil z gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

źródło:
Zobacz więcej