RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: 88,5 tys. nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby

W USA wykonuje się rekordową liczbę testów na obecność COVID-19 (fot. 	PAP/EPA/ERIK S. LESSER)
W USA wykonuje się rekordową liczbę testów na obecność COVID-19 (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

W ostatnich 24 godzinach w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 88 521 nowych przypadków COVID-19 – poinformował w piątek wieczorem Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 971 zakażonych osób.

Rekordowa liczba przypadków Covid-19 w USA. Ponad tysiąc zgonów

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano, według aktualizowanych na bieżąco danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, rekordową liczbę...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według szacunków amerykańskiej uczelni, od wybuchu pandemii w USA zdiagnozowano łącznie 9 mln 036 678 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 229 594.

Johns Hopkins powiadomił także że na całym świecie wirusem zarażonych zostało w sumie 45 mln 477 552 osób. Z powodu powikłań COVID-19 potwierdzono 1 mln 187 552 zgonów.

– Zaczynamy wspinać się po stromym zboczu krzywej epidemii toteż sądzę, że będziemy świadkami wzrostu liczby przypadków (wirusa) - powiedział w piątek CNN dr Scott Gottlieb, były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) dodając, że odsetek testów, z wynikiem pozytywnym, jest wyższy niż 10 proc. w około 15 stanach. Jego zdaniem w najbliższych dniach liczba nowych przypadków może dojść w USA do 100 000.

Dane uniwersytetu z Baltimore pokazują, że w ciągu ostatniego tygodnia Stany Zjednoczone zgłaszały średnio około 76 590 nowych przypadków dziennie. Odnotowano najwyższą dotychczas siedmiodniową średnią, większą o ponad 25 proc. w porównaniu z minionym tygodniem.

Zespół tropiących przebieg pandemii wolontariuszy, COVID Tracking Project, zwrócił uwagę, że w Ameryce wykonuje się rekordową liczbę testów na obecność COVID-19. Nie jest to jednak jedyne wytłumaczenie wzrostu liczby przypadków wirusa. Zwiększył się bowiem odsetek testów z wynikiem pozytywnym. Podskoczyła także liczba przyjęć do szpitali pacjentów chorych z powodu koronawirusa. Pandemia nasiliła się szczególnie na Środkowym Zachodzie.

Nowe dane MZ. Padł rekord zakażeń, ponad 200 zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 21 629 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To rekord. W ostatnich...

zobacz więcej

„Znaleźliśmy się w krytycznym punkcie pandemii”

Zgodnie z danymi Covid Tracking Project od czwartku 17 stanów zarejestrowało rekordowy średnii odsetek hospitalizacji w ciągu siedmiu dni. Należały do nich m.in. Iowa, Indiana, Minnesota, Missouri, Nebraska, Północna Dakota, Ohio, Południowa Dakota i Wisconsin.

„Nie możemy sobie pozwolić, aby pandemia przytłoczyła nasze szpitale, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie brakuje infrastruktury, a także personelu medycznego potrzebnego do obsługi gwałtownie przybywających pacjentów oddziałów intensywnej terapii” - zauważył cytowany przez CNN Ali Mokdad, profesor nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Waszyngtońskim podczas konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Chorób Zakaźnych (IDSA).

Zaniepokojenie rozwojem sytuacji wyraził także wiceminister zdrowia admirał Brett Giroir.– Podobnie jak po Memorial Day (amerykański Dzień Pamięci obchodzony w tym roku 25 maja) znaleźliśmy się po raz kolejny w krytycznym punkcie pandemii - ostrzegał Giroir, który odpowiada w administracji USA za sprawy związane z testowaniem.

źródło:

Zobacz więcej