RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzepliński mówi, że zmanipulowano jego słowa o „hołocie”. Mazurek: Mam nagranie

Prof. Rzepliński dopytywany czy nazywa protestujących „hołotą”, potwierdził (fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wycofuje się ze słów wypowiedzianych w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. W wywiadzie skrytykował demonstrujących przeciwko decyzji TK ws. aborcji, nazywając ich „hołotą”; po czym powiedział redaktorowi, aby zmienił to określenie na „awanturników”. Po fali krytyki, która ukazała się w mediach społecznościowych na temat wypowiedzi profesora, oświadczy on, że opublikowana w piątek treść rozmowy została zmanipulowana. Redaktor Robert Mazurek potwierdził jednak, że Rzepliński nazwał protestujących w Polsce „hołotą”. Dodał: „Mam to nagrane”.

„Napluł w twarz”, „pogubił się”. Rzepliński ostro skrytykowany po słowach o protestach

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński skrytykował demonstrujących. Oznajmił, że na te wydarzenia patrzy „z obrzydzeniem”. Jego...

zobacz więcej

Były prezes TK w latach 2010-16 pytany przez Roberta Mazurka, dlaczego protestujący idą pod kościoły, odparł: „A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?”. Dopytywany, czy nazywa protestujących „hołotą”, potwierdził. Po czym zreflektował się i poprosił, aby nazwać ich w wywiadzie, „awanturnikami”.

Po ukazaniu się wywiadu w „DGP” wypowiedzi byłego prezesa TK zostały skrytykowane w mediach społecznościowych. Władysław Frasyniuk napisał, że „Rzepliński napluł właśnie w twarz wszystkim, którzy walczyli na ulicach w obronie TK”. Wojciech Sadurski oznajmił, że „Andrzej się pogubił”.

Po czym, tworzona przez grupę prawników organizacja „Wolne sądy” podała w mediach społecznościowych oświadczenie prof. Rzeplińskiego w tej sprawie. W rozmowie z Polską Agencją Prasową były prezes TK potwierdził, że to oświadczenie jest prawdziwe.

„Obywatelki i Obywatele są na ulicy od 2016 r. I ja też. Nikomu oceniać, czy robimy to dobrze, czy źle. Nie jesteśmy hołotą. Oświadczam, że treść wywiadu ze mną, opublikowanego w piątek w DGP została zmanipulowana” – stwierdził w oświadczeniu prof. Rzepliński.

Rzepliński o protestach: Patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik – ze smutkiem

Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, odnosząc się...

zobacz więcej

„Przede wszystkim nie nazwałem hołotą uczestników ostatnich polskich protestów. Użyłem tego określenia wobec plądrujących sklepy czy palących samochody demonstrantów we Francji i USA. Nie odnosiłem tych zachowań do uczestników polskich protestów po »wyroku« TK w sprawie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 7 stycznia 1993” – dodał.

Do oświadczenia odniósł się Robert Mazurek,pisząc na Twitterze: „Prof. Andrzej Rzepliński podczas rozmowy dla DGP nazwał protestujących w Polsce »hołotą«. Mam to nagrane”.

Dziennikarz zacytował swoje pytanie: „To jest hołota? Nazywa pan tych ludzi tu hołotą?”. Na co były prezes TK miał odpowiedzieć, że „tak”. Rzepliński dopytywany, czy „zostawi to w autoryzacji”, potwierdził, „(ciszej, potakując): Tak”.

Mazurek napisał też: „Podczas autoryzacji pan profesor – mimo obietnicy – poprosił, by zamienić »hołotę« na »awanturników«. Zgodziłem się”. Jak dodał, „ma to wszystko udokumentowane”.

źródło:
Zobacz więcej