RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki zdradził powód braku interwencji ws. protestów

Premier o braku interwencji ws. proaborcyjnych protestów (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

– My nie chcemy interweniować ze względu na bardzo młody wiek demonstrantów; nie byłoby to na tym etapie właściwe podejście; propozycja prezydenta jest bardzo dobra i powinna rozpocząć dialog – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Poseł Koalicji Polskiej o protestach w czasie pandemii: Próba przejęcia władzy z krwią na rękach

Mimo fatalnej sytuacji epidemiologicznej, nie ustają antyrządowe protesty. – Totalna opozycja dąży do Majdanu i wykorzystuje każdą sytuację, aby...

zobacz więcej

W piątek wieczorem ma się rozpocząć organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet marsz „Na Warszawę”. To skutek ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Odnosząc się do protestów szef rządu powiedział w trakcie piątkowej konferencji prasowej: „My nie chcemy interweniować, ponieważ ze względu na bardzo młody wiek również demonstrantów, tych osób, które protestują, nie byłoby na tym etapie właściwe podejście”.

– Ale z całą stanowczością przeciwstawiamy się wszelkim aktom wandalizmu, awanturnictwa, niszczenia pomników (...), atakowania kościołów, atakowania naszej tradycji – podkreślił.

W piątek do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwania ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienie tzw. wad letalnych; nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

„Nie” dla kompromisu. Lewica chce legalizacji bezwarunkowej aborcji do 12. tygodnia

Nie poprzemy żadnego kompromisu ws. aborcji; dalsze przesuwanie ściany na prawo i odkrawanie kawałek po kawałku naszych praw jest nie do przyjęcia...

zobacz więcej

Szef rządu odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, że propozycja prezydenta „naprawdę powinna bardzo dużo wszystkim dać do myślenia”.

Zdaniem szefa rządu propozycja prezydenta jest bardzo dobra i powinna rozpocząć dialog „bardzo szybko, najlepiej jeszcze dzisiaj” i powinna – jak dodał – zakończyć bardzo szybko wszelkie uzgodnienia.

– Tak, żeby nie było wątpliwości co do tych interpretacji, kwestii, które tak bardzo wielu z państwa nurtują, wzbudzają gniew, lęk (...) – powiedział.

– Myślę, że po tej propozycji pana prezydenta naprawdę warto usiąść i zdać sobie sprawę z tego, że też protesty są zagrożeniem – mówił.

– Dzisiaj mam nadzieję, że poprzez tę propozycję pana prezydenta dotrze to do ogromnej większości z nas, że trzeba rozmawiać. Propozycja jest bardzo otwarta i taka, która – myślę, że uspokaja przede wszystkim kobiety (...), a wkrótce uspokoi wszystkich protestujących – powiedział.

Szef rządu zaprosił opozycję na poniedziałek na rozmowy ws. aborcji

Prezydent zaproponował ustawę, która w praktyczny sposób rozwiązuje dylematy i wątpliwość podnoszone ostatnio w przestrzeni publicznej; jesteśmy...

zobacz więcej

Prezydent w wydanym w piątek oświadczeniu podkreślił, że rozumie obawy kobiet wynikające z niedawnego orzeczenia TK. Jak zaznaczył, w ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiał, a także z licznymi ekspertami, lekarzami oraz prawnikami i po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydował się na złożenie projektu nowelizacji.

– Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne – głosi oświadczenie prezydenta.

Prezydent złożył projekt ustawy ws. aborcji

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej...

zobacz więcej

Andrzej Duda zaznaczył, że po uchwaleniu tej nowelizacji w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Według niego projekt oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. i jest zgodny z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego.

W ubiegłym tygodniu TK orzekł, przy dwóch zdaniach odrębnych, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. W ubiegłą niedzielę protesty odbywał się również przed i w kościołach.

źródło:

Zobacz więcej