RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zamach w bazylice w Nicei. Śledztwo podejmie Tunezja

W czwartek rano 21-letni Tunezyjczyk w bazylice Notre Dame w Nicei na południu Francji zamordował trzy osoby, krzycząc „Allahu Akbar” (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)
W czwartek rano 21-letni Tunezyjczyk w bazylice Notre Dame w Nicei na południu Francji zamordował trzy osoby, krzycząc „Allahu Akbar” (fot. Arnold Jerocki/Getty Images)

Tunezja wszczęła śledztwo ws. ataku w bazylice w Nicei, po doniesieniach, że sprawcą jest Tunezyjczyk – poinformował Mohsen Dali, rzecznik sądu antyterrorystycznego w Tunisie. Specjalny zespół wyznaczony przez tunezyjski sąd ma też zbadać sprawę tzw. Organizacji Mahdi, która mogła mieć udział w zamachu.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

– Prokurator sądu antyterrorystycznego wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przez obywatela Tunezji czynu terrorystycznego za granicą – powiedział Dali. Do tego, tunezyjski zespół operacyjny ma zweryfikować informacje dot. organizacji Mahdi, które pojawiły się w mediach społecznościowych. Według doniesień, organizacja ta miała właśnie stać za atakiem w Nicei.

Sprawca zamachu to 21-letni Tunezyjczyk, który przybył do Francji na początku października z Włoch. W czwartek rano w bazylice Notre Dame w Nicei na południu Francji zamordował trzy osoby, krzycząc „Allahu Akbar”. Według agencji Reutera nazywa się Brahim Aouissaoui. W 2016 roku został aresztowany za atak z użyciem noża – poinformował urzędnik tunezyjskiego sądu Mohsen Dali.

Pod koniec września Aouissaoui przypłynął na włoską wyspę Lampedusę, która leży w odległości 130 km od tunezyjskiego wybrzeża. Po kwarantannie przewieziono go do ośrodka dla migrantów w Bari w Apulii.

Szef francuskiego MSW Gerald Darmanin powiedział, że sprawca „nie figurował wtedy w żadnych rejestrach, ani francuskich, ani europejskich”, dotyczących niebezpiecznych islamistów.

W piątek aresztowano 47-latka podejrzanego o kontakt z terrorystą na dzień przed atakiem w nicejskiej bazylice – podało w piątek źródło sądowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej