RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sugerował spalenie budynku PAST-y. Asesor dyscyplinarnie zawieszony

W budynku mieści się siedziba Ordo Iuris (fot. Shutterstock/irena iris szewczyk)
W budynku mieści się siedziba Ordo Iuris (fot. Shutterstock/irena iris szewczyk)

Na polecenie wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety asesor komorniczy Marcin S. został zawieszony w czynnościach służbowych. To efekt wpisu, w którym mężczyzna sugerował podpalenie budynku PAST-y podczas strajku kobiet.

Mężczyzna, który zaatakował księdza, miał koronawirusa. Wiedział o tym

Zarzuty spowodowania obrażeń i znieważenia, a także stosowania przemocy z powodu przynależności wyznaniowej usłyszał mężczyzna, który w sobotę...

zobacz więcej

Demonstracje w całej Polsce odbywają się od ubiegłego czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W środę hasła i symbole strajku umieszczono na budynku PAST-y przy ul. Zielnej w Warszawie, gdzie mieści się m.in. biuro Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Również wcześniej pod budynkiem PAST-y gromadzili się demonstranci. Skandowano m.in. – „Je*** Ordo Iuris”.

Strajk Kobiet poinformował na Twitterze, że tłum próbuje szturmować budynek, gdzie siedzibę ma Ordo Iuris. Do wpisu odniósł się Marcin S., asesor komorniczy. „Trzeba było spalić” – napisał.

Na wpis asesora zareagował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W rozmowie z portalem tvp.info wyjaśnia, że wydał polecenie, by asesor został zawieszony w czynnościach służbowych. Kaleta dodał, że skierowany został również wniosek dyscyplinarny o skreślenie z listy asesorów. Wszystko – jak zaznacza – przez podżeganie i pochwałę przestępstwa. Chodzi m.in. o zapis mówiący o pożarze wielkich rozmiarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej