RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MEN: ponad 6,2 tys. szkół zgłosiło udział w akcji „Szkoła pamięta”

MEN przypomina, że inicjatywa „Szkoła Pamięta” została zapoczątkowana w zeszłym roku (fot. Shutterstock/PhotoRK)

Ponad 6,2 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Szkoła pamięta” – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem akcji jest upamiętnienie przez społeczności szkolne ważnych rocznic i postaci historycznych.

PFN finansuje projekty wspierające polską tradycję na Litwie

Instytut Polskiego Dziedzictwa na Litwie, Muzeum Chrztu Litwy, instalacja artystyczna prezentująca postaci historyczne związanych z Wileńszczyzną,...

zobacz więcej

„Cieszymy się, że tak wielu uczniów i nauczycieli z całego kraju podejmuje inicjatywy, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych” – zaznaczył w komunikacie resort edukacji.

MEN przypomina, że inicjatywa „Szkoła Pamięta” została zapoczątkowana w zeszłym roku. Włączyło się w nią wówczas prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

W tym roku w ramach akcji resort proponuje m.in. przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych, zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postaci lokalnej historii, opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas lekcji poświęconych jakiejś rocznicy lub postaci historycznej.

Muzeum Narodowe w Warszawie zamyka podwoje

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników, Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z oddziałami...

zobacz więcej

Zaproponowano też przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy, opracowanie wirtualnego kalendarza na stronie szkoły, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ten temat wsparcia organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

O swoich działaniach szkoły informują na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, publikując posty z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

źródło:

Zobacz więcej