RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Życie czai się za rogiem? Nasza galaktyka roi się od Ziem 2.0

Niektóre Ziemie 2.0 mogą znajdować się nawet 30 lat świetlnych od nas (graf. NASA)

Nawet 300 mln planet przyjaznych dla życia może znajdować się w naszej galaktyce. Niektóre mogą znajdować się bliżej niż 30 lat świetlnych od Słońca. Wnioski takie wyciągnęli astronomowie analizując dane zebrane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Kepler.

Polscy astronomowie odkryli najmniejszą planetę swobodną

W pasie Drogi Mlecznej mogą się znajdować miliardy samotnych planet, niezwiązanych z gwiazdami. O odkryciu najmniejszej planety swobodnej typu...

zobacz więcej

Portal „Puls Kosmosu” zwraca uwagę, że po raz pierwszy naukowcom udało się zebrać wszystkie niezbędne dane, aby oszacować liczbę planet potencjalnie przyjaznych dla życia. To kluczowy element równania Drake’a, które teoretycznie ma pozwolić na ocenę liczby cywilizacji w naszej galaktyce.

Aby ustalić tę liczbę, badacze przyjrzeli się egzoplanetom o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów Ziemi, a tym samym najprawdopodobniej skalistym oraz takim, na powierzchni których może istnieć woda w stanie ciekłym. Do tego wybrano także gwiazdy podobne do naszego Słońca.

Wcześniej badacze brali pod uwagę głównie odległość planety od gwiazdy. Teraz uwzględniono także ilość światła docierającego do planety od gwiazdy, czyli wartość, która istotnie wpływa na zdolność utrzymania wody na powierzchni planety. W tym celu przyglądano się nie tylko danym z Keplera, ale także z satelity Gaia, w których zawarte są informacje o tym ile energii emituje dana gwiazda.

Uwzględnienie danych z Keplera i Gai pozwoliło lepiej odtworzyć różnorodność gwiazd, egzoplanet i układów planetarnych w naszej galaktyce. Dały też imponującą liczbę 300 mln potencjalnych Ziem 2.0. Dalsze badania będą uwzględniały także rolę atmosfer planetarnych w utrzymaniu wody w stanie ciekłym na powierzchni. W swoich badaniach naukowcy na razie przyjęli konserwatywne szacunki dotyczące wpływu atmosfery na wodę na powierzchni planety.

Teleskop Kepler, który oficjalnie zakończył swoją pracę w 2018 r. zidentyfikował i potwierdził ponad 2,8 tys. egzoplanet oraz kilka dodatkowych tysięcy kandydatek, które wciąż czekają na potwierdzenie. Jak na razie w tej puli planet badacze zidentyfikowali kilkaset planet w ekosferach swoich gwiazd. Odkrycie całych 300 mln może nam zatem trochę zająć.

źródło:
Zobacz więcej