RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Pracodawca nie może nakazać pracy podczas kwarantanny

Na kwarantannę domową skierowano już 489 tys. osób (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images)
Na kwarantannę domową skierowano już 489 tys. osób (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Izolowani w domu w związku z podejrzeniem zakażenia nie muszą godzić się na pracę zdalną – informuje piątkowa „Rzeczpospolita”.

Min. finansów: Możliwe, że kolejne sektory będą przez jakiś czas zamknięte

Nie można wykluczyć, że kolejne sektory będą przez jak jakiś czas zamknięte – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że kluczowe...

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że już 489 tys. osób, prawdopodobnie głównie pracowników i członków ich rodzin, skierowano na domową kwarantannę. Na podpis prezydenta Andrzeja Dudy czeka tarcza 5.0. Zacznie obowiązywać następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw. W życie wejdzie też wtedy regulacja przewidująca możliwość pracy zdalnej na kwarantannie.

„W związku z ponowną intensyfikacją pracy zdalnej znacząco rośnie liczba nieobecnych w pracy w związku z kwarantanną czy zwolnieniami lekarskimi i wielu pracodawców musi improwizować” – mówi dziennikowi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan.

Dziennik zauważa, że w wielu firmach odkurzono już starsze laptopy i inny sprzęt komputerowy albo pracownicy wykorzystują w pracy zdalnej prywatny sprzęt. Są jednak wątpliwości, jakie są uprawnienia pracodawców i pracowników wynikające z nowych przepisów. Tym bardziej że modyfikują one dotychczasowe regulacje.

„Choć dotychczas wykonywanie pracy zdalnej przez osobę objętą kwarantanną nie było zabronione, nowo uchwalone zmiany do ustawy o Covid– 19 nie pozostawiają już żadnych wątpliwości. Świadczenie pracy w formie zdalnej w trakcie kwarantanny możliwe jest za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego” – komentuje Gabriela Kozerska–Pietranek z kancelarii Dentons.

Rząd chce uprościć i unowocześnić rozliczenie VAT. Jest projekt

Rząd przyjął projekt, który ma uprościć i unowocześnić rozliczenie VAT – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wskazano na zmiany dotyczące...

zobacz więcej

Jak czytamy, uchwalona przez Sejm regulacja przesądza o prawidłowości dotychczasowej wykładni, ale nadal nie rozstrzyga, czy pracodawca ma prawo jednostronnie polecić pracownikowi lub osobie zatrudnionej wykonywanie pracy zdalnej w trakcie obowiązkowej kwarantanny. Literalna interpretacja tego przepisu prowadzi do wniosku, że możliwe jest jedynie wspólne uzgodnienie takiego rozwiązania.

W razie odmowy pracownika posiadającego udokumentowaną decyzję o skierowaniu na kwarantannę uznanie takiego zachowania za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych nadal może okazać się ryzykowne dla pracodawcy.

Według „Rzeczpospolitej” w praktyce może się okazać, że przepis będzie rodził konflikty między pracodawcą a pracownikami. Trudno się spodziewać porozumienia, gdy skierowany na kwarantannę odmówi pracy, a przedsiębiorcy będzie zależało, by jednak w tym czasie wykonywał swoje obowiązki, gdyż potrzebuje wszystkich rąk do pracy, by przetrwać kryzys.

Problemy mogą powstać także wtedy, gdy to pracownik będzie chciał pracować zdalnie, by nie korzystać z zasiłku w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, tylko pracować i zachować 100 proc. pensji za ten czas. Z kolei pracodawca może chcieć odmówić pracy zdalnej, by zaoszczędzić w ten sposób na wynagrodzeniu pracownika na kwarantannie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej