RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francja: Demonstracje w kilku miastach przeciwko lockdownowi

Protestowano przeciwko narodowej kwarantannie (fot. Reuters)

Spontaniczne demonstracje odbyły się we Francji przeciwko ponownemu lockdownowi, który wszedł w życie o północy. Protestowano przeciwko narodowej kwarantannie, którą ogłosił prezydent Emmanuel Macron, a jej reguły doprecyzował premier Jean Castex.

Koronawirus. Rząd Francji rozważa ogólnonarodową kwarantannę

Francuska telewizja BFM podała, że rząd rozważa wprowadzenie od czwartku o północy ogólnonarodowej, miesięcznej kwarantanny. Ma to związek z...

zobacz więcej

W Tuluzie, Castres i Paryżu w demonstracjach wzięły udział setki osób. W Paryżu demonstranci rozpoczęli marsz z Placu Republiki w kierunku handlowej ulicy Rivoli, protestując również przeciwko polityce Macrona.

Wśród manifestujących było około setki „żółtych kamizelek”. Według źródeł policyjnych, interwencja policji miała miejsce krótko po godz. 21. Tłum został rozproszony.

Według prefektury Haute-Garonne w Tuluzie 120 osób przybyło na plac naprzeciwko ratusza, aby zaprotestować przeciwko restrykcjom sanitarnym rządu.

W Castres demonstranci, głównie kupcy i lokalni biznesmeni, demonstrowali pod sztandarem „Ciągle stoisz, jutro na kolanach” domagając się utrzymania aktywności gospodarki w czasie lockdownu.

Kwarantanna narodowa została wprowadzona o północy z czwartku na piątek na całym terytorium kraju oraz na Martynice, ale z wyjątkiem pozostałych terytoriów zamorskich Francji, gdzie pandemia nie rozprzestrzenia się tak szybko. Obowiązywać będzie do 1 grudnia.

Wszyscy obywatele mają się izolować i pozostawać w domu – podkreślił Castex na konferencji prasowej.

Wychodzić z domu można jedynie w celach zawodowych, udając się do lekarza lub apteki, w celu zrobienia zakupów, z ważnych powodów rodzinnych lub na mocy nakazów sądowych i administracyjnych. Wyjście rekreacyjne musi ograniczyć się do godziny dziennie i w odległości 1 km od domu. Zakazane są prywatne spotkania.

źródło:

Zobacz więcej