RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek: Nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką na uczelniach

Min. Przemysław Czarnek (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką na polskich uczelniach – powiedział na antenie Radia Poznań minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Odniósł się w ten sposób do sprawy sędziego TK Justyna Piskorskiego, który miał zostać poproszony przez współpracowników z UAM o rezygnację z kierowania Zakładem Prawa Karnego.

Lekarka o uczestnikach protestów: „siewcy śmierci”

– Mamy prawdziwe Bergamo w Warszawie, mamy prawdziwą Lombardię w Polsce. (...) To do nas będzie należał wybór, komu dać respirator, a komu nie....

zobacz więcej

Szef resortu edukacji i nauki był pytany w Radiu Poznań m.in. o sprawę sędziego TK Justyna Piskorskiego, który jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Według mediów po ubiegłotygodniowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Piskorski został poproszony przez współpracowników z uczelni o rezygnację z kierowania zakładem.

Czarnek określił wezwanie pracowników UAM jako absolutnie skandaliczne. – Tylko z tego powodu, że sędzia będący pracownikiem uniwersytetu orzekł w sprawie zgodnie ze swoim sumieniem i swoją wiedzą prawniczą, a że jest to jeszcze dodatkowo zgodne ze światopoglądem chrześcijańskim, z tego powodu miałby ustępować ze stanowiska pod presją środowiska – nad tym trzeba zapanować, bo nie możemy pozwolić na dyktaturę lewicowo-liberalną i lewacką na polskich uczelniach – powiedział.

Dodał, że wezwanie pracowników UAM do odejścia sędziego Piskorskiego to „wystąpienie przeciwko zasadzie niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów”.

– To jest już przykład nie tylko pogwałcenia konstytucyjnych zasad w Polsce, ale to jest już kolejny przykład swego rodzaju dyktatury światopoglądu lewicowo-liberalnego na polskich uczelniach – zaznaczył.

Premier apeluje do protestujących o odwołanie demonstracji

O odwołanie planowanych na piątek protestów po wyroku TK ws. aborcji zaapelował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak...

zobacz więcej

Czarnek odniósł się również do poniedziałkowego oświadczenia rektorki UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, która oceniła ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako ograniczający prawa kobiet i rujnujący społeczny kompromis w sprawie aborcji.

– Cieszę się, że pani rektor przynajmniej zaznaczyła, że jest to jej prywatne stanowisko, a nie stanowisko uczelni – powiedział minister.

– Chrześcijanie również mają swoje prawa. My też płacimy podatki, z tych podatków też są utrzymywane te uczelnie i też mamy prawo do wyrażania swoich poglądów. Skoro pani rektor może wyrażać swoje poglądy, które są całkowicie sprzeczne z naszymi (…), to my, chrześcijanie, też możemy działać zgodnie z naszym światopoglądem i wyrażać nasze argumenty zgodne z naszym światopoglądem w przestrzeni publicznej, w tym również na uniwersytetach – podkreślił minister.

Szef resortu edukacji i nauki powiedział, że rozmawiał w czwartek z rektor UAM podczas cotygodniowego spotkania w sprawie walki z pandemią.

– Przede wszystkim powinniśmy podejmować takie decyzje i takie oświadczenia, które nie dolewają oliwy do ognia, ale przede wszystkim gaszą to, co jest – zaznaczył.

Podkreślił, że masowe protesty mogą spowodować gwałtowny wzrost liczby zarażeń SARS-CoV-2 w kraju.

źródło:

Zobacz więcej