RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Białoruś zamknęła granice. Lotnisko w Mińsku działa bez ograniczeń

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Białoruś zamknęła w czwartek swoje granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną – poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny. Zaznaczono, że zakaz wjazdu nie dotyczy pracowników misji dyplomatycznych i konsulatów, legitymujących się paszportami dyplomatycznymi i służbowymi, a także międzynarodowego transportu handlowego.

Andżelika Borys: Represje wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) – poinformowała...

zobacz więcej

„W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy” – poinformowało biuro prasowe Komitetu.

Podkreślono, że zakaz wjazdu nie dotyczy pracowników misji dyplomatycznych i konsulatów, legitymujących się paszportami dyplomatycznymi i służbowymi. Nie są nim objęci także kierowcy środków transportu wykonujący samochodowe przewozy międzynarodowe, jak również personel pociągów relacji międzynarodowych.

Zastrzeżono, że przejście graniczne na lotnisku międzynarodowym w Mińsku działa bez wspomnianych ograniczeń.

Premier Morawiecki rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza...

zobacz więcej

Wcześniej krążącą w białoruskich mediach informację o zamknięciu wjazdu na Białoruś przez przejścia graniczne z Polską i Litwą potwierdził Państwowy Komitet Graniczny portalowi Onliner.by.

Dyżurny jednego z przejść granicznych obwodu grodzieńskiego powiedział portalowi, że było to nieoczekiwane. – Dla wielu to było zaskoczenie, w tym dla nas. Nikt się nie spodziewał – oświadczył.

Fakt niewpuszczania na Białoruś samochodów osobowych od strony Litwy i Polski potwierdziło też Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Litwy i polski MSZ.

Granica Białorusi z Polską i Litwą jest obecnie zamknięta; mogą ją przekraczać jedynie dyplomaci i kierowcy samochodów ciężarowych; oficjalnym powodem zamknięcia według białoruskich władz jest wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce – poinformowało PAP MSZ.

Wcześniej białoruskie media podawały, że sygnały o zamknięciu granic otrzymują od czytelników.

źródło:
Zobacz więcej