RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Groźne bakterie w partii masła. GIS ostrzega

Masło zostało wyprodukowane w zakładach w Łukowie w woj. lubelskim (fot. Shutterstock/New Africa)

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu pałeczek salmonelli w jednej partii masła wyprodukowanego w zakładach w Łukowie w woj. lubelskim.

GIS ostrzega i wycofuje partię mrożonych brokułów. Zawierają pestycydy

Chodzi o produkt: Hortex Brokuły różyczki, 450 g, produkt głęboko mrożony, o numerze partii LS1C2170620 8 B 1806201448, z minimalną data trwałości:...

zobacz więcej

GIS podał, że w wyniku kontroli urzędowej organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono obecność salmonelli w jednej z pięciu badanych próbek masła.

Chodzi o produkt Masło Extra Lumiko, 200 g o numerze partii: 17.11.2020 051 13:06. Producentem jest Lumiko Sp. z o.o. z Łukowa.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zawiadomiła Inspekcję Weterynaryjną, właściwą do nadzoru nad producentem masła. Trwa postępowanie wyjaśniające.

Producent został poinformowany o konieczności wycofania produktu. Ustalono listy dystrybucyjne i przesłano informację o niebezpiecznej żywności do właściwych ze względu na lokalizację Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Sosnowcu oraz Rawie Mazowieckiej.

GIS wycofuje ser kozi. Powodem zagrożenie listeriozą

Główny inspektor sanitarny wycofał w piątek produkt „Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi”, z terminem przydatności do spożycia 26.10.2020....

zobacz więcej

Firma oświadczyła, że prowadzi ciągłe badania na obecność pałeczek salmonelli w swoich produktach. „Do tego momentu nigdy nie stwierdziliśmy obecności tego patogenu. Dodatkowo kontroli poddawany jest monitoring środowiskowy w kierunku Salmonelli, który również nigdy nie wykazał obecności tych pałeczek. Produkt jest wyprodukowany ze śmietanki pasteryzowanej, a prawidłowość procesu pasteryzacji potwierdzają wizualizacje” – podała spółka.

„Nasze produkty wielokrotnie są badane przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną oraz przez różne Sieci handlowe, które zakupują od nas produkty i nigdy pałeczek Salmonelli nie stwierdzono. Zakład podjął wszelkie działania w ustaleniu przyczyny niezgodności i jest w trakcie ich analizy” – przekazano.

Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami salmonelli może wywołać zatrucie pokarmowe.

źródło:

Zobacz więcej