RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święczkowski dał prokuratorom wytyczne, co robić w sprawie protestów

Sprawa ma związek z organizowaniem manifestacji gromadzących tysiące ludzi w dobie epidemii (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski skierował do prokuratorów regionalnych polecenie, w którym wskazuje m.in., jakie czynności powinni podejmować w związku z odbywającymi się protestami – wynika z informacji zamieszczonych na Twitterze przez Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”. Sprawa ma związek z organizowaniem manifestacji gromadzących tysiące ludzi w dobie epidemii. Informację potwierdziła rzeczniczka PK Ewa Bialik.

Gazeta.pl o protestach w czasie pandemii: ich uczestnicy „narażają swoje życie”

„Wybierasz się na cmentarz? Uważaj, żebyś szybko tam nie wrócił” – czytamy w artykule na portalu „Gazety Wyborczej”, zachęcającym do pozostania w...

zobacz więcej

W ujawnionym przez stowarzyszenie piśmie Święczkowski poleca, aby prokuratorzy prowadzący postępowania związane z odbywającymi się protestami bezzwłocznie przeprowadzali czynności i wydawali decyzje procesowe.

W dokumencie podkreślono m.in., że w aktualnych warunkach maksymalna liczba uczestników zgromadzeń nie może przekraczać 5 osób, a odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Zgromadzenia, które mają miejsce w ostatnich dniach, gromadzą tysiące ludzi – podkreślono w piśmie. Zachodzą tu przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu i konkretnego narażenia na niebezpieczeństwo. Mowa o przestępstwie powszechnym, umyślnym, możliwym do popełnienia zarówno przez działanie, jak i zaniechanie – jeżeli na sprawcy ciąży szczególny prawny obowiązek zapobieżenia skutkowi.

„Oczywiste jest, że naruszanie przepisów wprowadzonych w celu zapobiegania i zwalczania szerzenia się choroby zakaźnej, jaką stanowi COVID-19, prowadzi do niebezpieczeństwa znacznego zwiększenia zakresu epidemii, co mieści się w pojęciu »szerzenia się choroby zakaźnej«, i co zagraża nie tylko życiu i zdrowiu uczestników zgromadzeń, ale z uwagi na sposób przenoszenia wirusa powodującego tę chorobę jest groźne dla życia i zdrowia całego społeczeństwa” – czytamy.

Prokurator krajowy podkreślił, że „każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego”. Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat więzienia.

Lekarka o uczestnikach protestów: „siewcy śmierci”

– Mamy prawdziwe Bergamo w Warszawie, mamy prawdziwą Lombardię w Polsce. (...) To do nas będzie należał wybór, komu dać respirator, a komu nie....

zobacz więcej

Święczkowski polecił też prokuratorom regionalnym niezwłoczne informowanie Prokuratury Krajowej o postępowaniach, których przedmiotem jest sprowadzenie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi w związku z odbywającymi się protestami.

Informację o wskazówkach skierowanych do prokuratorów regionalnych potwierdziła w rozmowie z PAP rzecznik PK Ewa Bialik.

Od ubiegłego czwartku w całej Polsce odbywają się wielotysięczne protesty przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

W czwartek rzecznik KGP poinformował, że w związku z organizowanymi demonstracjami policja odnotowała 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji kościołów. Dodał, że tylko w związku ze wspomnianymi wydarzeniami zatrzymano ok. 80 osób, a w ponad 100 przypadkach policja wraz z prokuraturą prowadzą stosowne postępowania.

źródło:
Zobacz więcej