RAPORT

Prorosyjska era Tuska

20 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z koronawirusem 

16 listopada br. zacznie działać tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI (fot. tt/@MON_GOV_PL)
16 listopada br. zacznie działać tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI (fot. tt/@MON_GOV_PL)

Najnowsze

Popularne

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego.

Premier wydał dyspozycje wojewodom. „Nie chcemy zamykać gospodarki”

Wydałem dyspozycję wszystkim wojewodom, żeby dopasowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem. Pod koniec przyszłego tygodnia...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z decyzją szefa MON docelowo w walkę z  pandemią będzie zaangażowanych nie mniej niż 20 tys. żołnierzy zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych. Głównym zadaniem wojskowych będzie odciążenie cywilnego systemu ochrony zdrowia. Żołnierze rozszerzą zakres realizowanych zadań, angażując się m.in. w budowę tymczasowych szpitali czy w jeszcze większej niż dotychczas skali pomagając w cywilnych szpitalach.

Żołnierze będą organizować kolejne punkty drive thru, w których pobierane są wymazy. Wojsko zaangażowane jest już w 225 punktach, a docelowo ma przejąć wszystkie takie punkty w całym kraju. Utrzymywane są także mobilne zespoły wyjazdowe do pobierania wymazów, które działają m. in. w domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych.

Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po ukończeniu których będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami – napisano w komunikacie.

Wojsko wspólnie z policją od początku pandemii monitoruje przestrzeganie kwarantanny. Szef MON polecił zwiększenie liczby patroli z udziałem żołnierzy.

Rzecznik MZ pytany o kolejny lockdown. Może nastąpić „w krótkim czasie”

Już za kilka dni rząd może wprowadzić zdecydowanie bardziej radykalne obostrzenia. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia pytany o to, czy będzie...

zobacz więcej

Żołnierze przez cały czas pomagają kombatantom, osobom starszym i przebywających na kwarantannie. Wojsko dostarcza im m.in. leki i żywność.  

Obecnie wojsko wspiera prawie 70 placówek sanepidu.  

Niedawno „Terytorialsi” uruchomili platformę, dzięki której zbierane są wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska.

MON zapowiedział w komunikacie, że zwiększy także zaangażowanie wojsk chemicznych oraz zespołów dezynfekcyjnych, które odpowiadają m. in. za dezynfekcję karetek, sprzętu wojskowego, budynków użyteczności publicznej, szpitali oraz domów pomocy społecznej.

Wojsko zbuduje na Wiśle most pontonowy. Dworczyk: Władze Warszawy zdecydowały o przyjęciu pomocy

Władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki – poinformował w...

zobacz więcej

Już wcześniej w system opieki zdrowotnej włączono 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Minister Mariusz Błaszczak polecił, aby co najmniej 25% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach było przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem. W całym kraju działa już 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa.

16 listopada br. zacznie działać tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19. Wojsko Polskie od początku pandemii prowadzi ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy i pracowników wojska udało zebrać się już ponad 9300 litrów krwi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej