RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nożownik zaatakował strażnika konsulatu Francji w Arabii Saudyjskiej

Strażnik został przewieziony do szpitala (fot. Momen Faiz/NurPhoto via Getty Images)

Obywatel Arabii Saudyjskiej ranił nożem strażnika francuskiego konsulatu w Dżuddzie na zachodzie kraju, kilkadziesiąt kilometrów od Mekki. Został aresztowany – poinformowały państwowe media saudyjskie.

Kolejny atak nożownika we Francji. Zastrzeliła go policja

Policja zastrzeliła uzbrojonego mężczyznę, który groził przechodniom i zaatakował patrol policji w Awinionie na południu Francji – poinformowała...

zobacz więcej

Konsulat francuski w Dżuddzie został zaatakowany przez nożownika, który zranił strażnika – poinformowała ambasada Francji w Rijadzie. Dodano, że funkcjonariusz został zraniony, przewieziono go do szpitala, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

„Ambasada Francji stanowczo potępia ten wymierzony w placówkę dyplomatyczną atak, którego nic nie może usprawiedliwiać” – przekazano w komunikacie.

Specjalna jednostka policji zajmująca się ochroną dyplomatów aresztowała sprawcę ataku, którym był ok. 40-letni Saudyjczyk – donosi saudyjska agencja prasowa, cytując rzecznika policji.

Wcześniej we francuskiej Nicei nożownik ściął głowę kobiecie i mężczyźnie oraz zabił kolejną kobietę. Napastnik krzyczał „Allahu Akbar!”; mer miasta określił atak jako akt islamskiego terroryzmu.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

Agencje odnotowują, że do ataku doszło w momencie, gdy część muzułmańskich społeczeństw głośno wyraża swoje niezadowolenie z polityki prowadzonej przez państwo francuskie i potępia wypowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona. Francuskiego przywódcę oskarżano o atak na islam i prowadzenie antymuzułmańskiej kampanii.

Po zamordowaniu 16 października pod Paryżem nauczyciela Samuela Paty'ego władze francuskie zintensyfikowały walkę z islamskim radykalizmem. Mężczyzna został zabity 16 października przez zradykalizowanego w sieci islamistę, który chciał się zemścić za pokazywanie przez nauczyciela na zajęciach z wolności słowa karykatur proroka Mahometa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron kilkakrotnie zapewniał, że w imię wolności słowa karykatury i rysunki satyryczne z prorokiem będą nadal publikowane. Dla muzułmanów jakiekolwiek przedstawianie Mahometa jest uznawane za bluźnierstwo.

źródło:

Zobacz więcej