RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żubry opuściły rezerwat w poszukiwaniu przysmaków. Zostały odnalezione

Samce, które opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg (fot. Shutterstock/Szczepan Klejbuk)

Trzy żubry z rezerwatu przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach koło Pszczyny (Śląskie), które opuściły jego teren, zostały już zlokalizowane – podali w czwartek przedstawiciele Lasów Państwowych. Jeszcze tego dnia leśnicy spróbują przetransportować je do rezerwatu.

Mężczyzna zastrzelił psa swojej matki

38-latka podejrzanego o zabicie psa ze szczególnym okrucieństwem zatrzymali białostoccy policjanci. Zwierzę należało do matki jego mężczyzny....

zobacz więcej

O opuszczeniu przez żubry terenu rezerwatu w Jankowicach, prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków, informował w środę po południu rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz.

Jak sygnalizował, widziano je potem w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic, położonej w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1.

W czwartek przed południem Mróz przekazał, że leśnicy namierzyli zwierzęta w kompleksie leśnym w okolicy Tychów. – Będą obserwowane i dzisiaj przystąpimy do działań związanych z ich odłowieniem do skrzyń i transportem na teren rezerwatu – zasygnalizował rzecznik.

– Bardzo prosimy mieszkańców, którzy chodzą teraz po lasach w okolicach Tychów, aby nie płoszyli tych zwierząt, nie podchodzili do nich. Chcemy, aby jak najszybciej dotarły teraz do „Żubrowiska” – dodał Mróz.

Żubry z Jankowic na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750-hektarowego lasu - rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Samce, które opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg.

Kogut przeciął tętnicę udową policjantowi. Mężczyzna się wykrwawił

Policjant z Filipin zginął podczas nalotu na miejsce, w którym odbywały się zakazane w czasie pandemii koronawirusa walki kogutów. Jeden z ptaków...

zobacz więcej

Żubry do Pszczyny sprowadził 155 lat temu książę von Pless Jan Henryk XI Hochberg. Mieszkające w rezerwacie w Jankowicach stado obecnie liczy kilkadziesiąt żubrów. Kilka osobników oglądać można w zlokalizowanej niedaleko centrum miasta Pokazowej Zagrodzie Żubrów.

W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechały cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

źródło:

Zobacz więcej