RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy badają głębinowy świat ośmiornic [WIDEO]

Naukowcy pracujący na pokładzie statku badawczego Nautilus badają głębinowy świat ośmiornic u wybrzeży Kalifornii (fot. ebu/EVNautilus)

Naukowcy opublikowali nagranie z eksploracji świata ośmiornic na głębokości ponad 3100 m w Narodowym Rezerwacie Morskim Monterey Bay u wybrzeży Kalifornii. „Zarejestrowane ujęcia wskazują na wylew gorącej wody z obecnie nieaktywnych formacji geologicznych” – podali eksperci pracujący na pokładzie statku badawczego Nautilus.

Pokrywa lodowa Arktyki topnieje. Na animacji widać zachodzące zmiany

Europejska Unia Nadawców przygotowała animację ukazującą zmiany zachodzące w warstwie lodu na powierzchni Arktyki od 1979 do 2020 roku. Zdjęcia...

zobacz więcej

„Uważa się, że cieplejsze wody zapewniają ośmiornicom – na głębokościach – potrzebne im środowisko i mogą dostarczać składniki odżywcze niezbędne do pomyślnej produkcji potomstwa w nieprzyjaznym krajobrazie morskim” – tłumaczył zespół amerykańskich naukowców z ekspedycji oceanicznej finansowanej przez Ocean Exploration Trust.

Jak zauważyli eksperci, ośmiornice wykazują pewną aktywność szczególnie przy skałach, przy których mają też składać jaja.

źródło:
Zobacz więcej