RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Robili ekspertyzy dla sądów i prokuratur. CBA zatrzymało sześć osób

Do nadużyć dochodziło przez 12 lat (fot. CBA)

Agenci CBA zatrzymali sześć osób podejrzewanych o nieprawidłowości przy opiniach i ekspertyzach dla sądów i prokuratur, m.in. zawyżanie opłat za nie w ciągu ostatnich 12 lat. To pierwsze zatrzymania w tym śledztwie.

Dariusz P. zatrzymany przez CBA. Chodzi o wyłudzenie dużych pieniędzy

Funkcjonariusze CBA zatrzymali właściciela spółki z Warszawy, który jest podejrzany o wyłudzenie około 1,3 mln zł. Usłyszał zarzuty, decyzją sądu...

zobacz więcej

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA na terenie Mazowsza i Śląska. Sześciu zatrzymanych, to m.in. prowadzący podmioty gospodarcze sporządzające opinie i ekspertyzy na potrzeby sądów i prokuratur przedsiębiorcy z terenu całego kraju.

Według śledczych szereg firm zarządzanych przez te same osoby, skupiające biegłych i wykonujące świadczenia na rzecz wymiaru sprawiedliwości, mogło m.in. zawyżać kwoty faktur za wykonane usługi.

Wydział poinformował, że zatrzymani po wykonaniu czynności w ich miejscu zamieszkania trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w sporządzanej dokumentacji – zawyżanie wynagrodzenia należnego biegłym za sporządzane ekspertyzy oraz oszustwa i usiłowania oszustwa na szkodę Skarbu Państwa.

Wobec trzech zatrzymanych prokuratura wniosła o trzymiesięczny areszt, na co zgodził się sąd. Dla trzech pozostałych prokurator wyznaczył poręczenia majątkowe od 25 do 100 tys. zł.

źródło:
Zobacz więcej