RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Francuska policja przyjechała na miejsce ataku nożownika w centrum Nicei (fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)
Francuska policja przyjechała na miejsce ataku nożownika w centrum Nicei (fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął jednej z wiernych gardło, a potem obciął jej głowę. Sprawca został złapany i przewieziony do szpitala. Do miasta jedzie już prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zagrożenie terroryzmem we Francji wciąż co najmniej wysokie

Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner oświadczył, że zagrożenie terroryzmem wciąż jest w kraju wysokie lub bardzo wysokie....

zobacz więcej

Dwie ofiary ataku – kobieta i mężczyzna – zginęły wewnątrz świątyni; jedna kobieta uciekła do pobliskiego baru, gdzie też zmarła.

Nożownik podczas zatrzymania został poważnie ranny w związku z czym trafił do szpitala – podał portal France Info, powołując się na policję. Podczas transportu do placówki medycznej mężczyzna podał swoje dane osobowe służbom – poinformowała agencja AFP za źródłami zbliżonymi do śledztwa. Napastnik, który został postrzelony przez interweniującą policję, miał powiedzieć, że nazywa się Brahim i ma 25 lat.

Mer Nicei Christian Estrosi ocenił, że atak w bazylice Notre-Dame to zamach terrorystyczny. Jak dodał na Twitterze, Nicea zapłaciła zbyt wysoką cenę; wezwał też mieszkańców Nicei do jedności. Jak powiedział francuskim mediom, napastnik nie przestawał powtarzać słów „Allah akbar” („Bóg jest wielki”). Ogłosił też, że wszystkie kościoły w Nicei zostały zamknięte i poddane obserwacji.

– Dość już tego, teraz nadszedł czas, aby Francja uwolniła się od (obowiązku) praw pokoju i ostatecznie zniszczyła islamofaszyzm na naszym terytorium – wyraził Estrosi.

W związku z atakiem Francja podnosi do najwyższego poziom zagrożenia terrorystycznego w całym kraju. O decyzji rządu poinformował w Zgromadzeniu Narodowym premier Jean Castex. Oświadczył on też, że odpowiedź francuskiego rządu na ten atak „będzie stanowcza i nieuchronna”.

Dwa dni temu szef policji informował o sytuacji podwyższonego zagrożenia terrorystycznego we Francji.

Deputowani Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, uczcili w czwartek minutą ciszy ofiary ataku nożownika w Nicei.

Policja wzywa do przestrzegania środków ostrożności i do omijania centrum miasta. Wszczęto śledztwo w kierunku zamachu terrorystycznego.

Konsulat Generalny RP w Lyonie apeluje do Polaków przebywających w Nicei o niezbliżanie się do miejsca porannego ataku nożownika. „Prosimy o unikanie miejsca oraz stosowanie się do zaleceń miejscowych służb” – napisano w komunikacie konsulatu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej