RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Służby porywają setki osób. Los części z nich nie jest znany

Wiele osób nigdy już nie powraca do rodzin (fot. Shutterstock/BigNazik)

W Czeczenii służby bezpieczeństwa porywają ludzi – informują rosyjskie media niezależne. Według internetowego kanału informacyjnego 1ADAT, od kwietnia do października uprowadzonych zostało 1511 osób. Los części z nich nie jest znany.

Andżelika Borys: Represje wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi

Różnego rodzaju represje po sierpniowych wyborach na Białorusi dotknęły około stu działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB) – poinformowała...

zobacz więcej

O szczegółach śledztwa przeprowadzonego przez czeczeńskich internautów z kanału 1ADAT poinformowało Radio Svoboda.

Dziennikarze tej rozgłośni oraz „Nowej Gaziety” od dawna alarmują, że w Czeczenii są porywane, torturowane, a nawet zabijane osoby, które naraziły się miejscowej władzy. Informacje na ten temat znajdują się między innymi w raportach międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka.

Radio Svoboda i kanał 1ADAT policzyły, że w kwietniu uprowadzonych zostało 640 osób, w maju 537, a w kolejnych miesiącach po kilkadziesiąt. Radio Svoboda wskazuje między innymi, że w Czeczenii został uprowadzony i śmiertelnie pobity miejscowy chirurg Salach Dagajew. Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” podało, że w sierpniu siedem osób zostało uprowadzonych i poddanych torturom. Cztery wróciły do domów, a trzy wciąż są przetrzymywane w jednym z aresztów.

Rosyjskie media niezależne poinformowały, że czeczeńskie służby nie skomentowały tych doniesień.

źródło:
Zobacz więcej