RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wrocław: Przemoc w trakcie protestów proaborcyjnych

Uczestnicy protestu przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającemu prawo aborcyjne, blokują ulice Wrocławia, 26.10.2020 (zdjęcie ilustracyjne) (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Podczas środowych protestów przeciwko orzeczeniu TK ws. aborcji we Wrocławiu policja otrzymała zgłoszenia dotyczące napaści na manifestujących w różnych częściach miasta. Akty agresji sfilmowali uczestnicy manifestacji i opublikowali na portalach społecznościowych.

„Płody to nie dzieci – a co? Ufoludki?” Spór o człowieczeństwo na antenie TVP Info

O przyczyny, dla których należy zabijać w łonie matek dziewczynki z zespołem Turnera (schorzeniem objawiającym się niższym wzrostem i węższą szyją)...

zobacz więcej

Krzysztof Marcjan z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji przekazał w środę wieczorem Polskiej Agencji Prasowej, że policja otrzymała kilka zgłoszeń o napaściach podczas środowych protestów. „Za każdym razem policjanci udawali się we wskazane miejsca; wylegitymowano do tej pory kilkanaście osób” – powiedział policjant. Dodał, że na policję nie zgłosił się na razie nikt z poszkodowanych.

Według relacji na portalach społecznościowych przekazywanych przez uczestników manifestacji, protestujący zostali zaatakowani w kilku miejscach przez zamaskowanych mężczyzn. Do takich zdarzeń, według tych relacji, miało dojść m.in. w okolicach placu Społecznego i skrzyżowania ulic Krupniczej i Kazimierza Wielkiego. Świadczą o tym filmy nakręcone przez uczestników protestów.

Na jednym z nich, widać jak mężczyzna podbiega do kobiety i uderza ją ze znaczną siłą, popychając na jezdnię. Kobieta upada na ulicę. Na innym filmie widać grupę kilkunastu agresywnych mężczyzn, którzy - według komentarza nagrywającego film - użyli gazu łzawiącego wobec uczestników protestów.

W środę we Wrocławiu w protestach wzięły udział tysiące ludzi; manifestanci przemaszerowali ulicami ścisłego centrum Wrocławia. W proteście brali udział też motocykliści i rowerzyści.

źródło:
Zobacz więcej