RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Niesamowite! Tak kibice Hajduka uczucili swoje święto [WIDEO]

Torcida to najstarsza organizacja kibicowska na świecie (fot. arch.PAP/Miroslav Lelas/PIXSELL)

Jak świętować, to na całego. Z takiego założenia wyszli kibice Hajduka Split. W środę 70. urodziny obchodziła Torcida, pierwsza w historii futbolu organizacja zrzeszająca fanów. Niebo nad dalmackim miastem rozświetlił gigantyczny pokaz sztucznych ogni.

Dystans? Izolacja? A co tam! Do sieci trafiły zdjęcia z imprezy piłkarza Legii

Prawdopodobnie to już jego koniec w Legii. William Remy nie wziął udziału w środowym treningu drużyny Czesława Michniewicza. Powód? Do sieci...

zobacz więcej

Organizacja została założona 28 października 1950 roku, tuż przed prestiżowym meczem z Crveną Zvezdą Belgrad w ówczesnej lidze jugosłowiańskiej. Inspiracją dla grupy około stu studentów ze Splitu był sposób kibicowania brazylijskich fanów w rozgrywanych kilka miesięcy wcześniej mistrzostwach świata.

Wzrost znaczenia Torcidy miał miejsce w latach 80., gdy na Bałkanach nasiliły się nastroje niepodległościowe. Kibice ze Splitu brali udział w wojnie domowej w Jugosławii i w Chorwacji; uważa się ich za organizację, mającą zasługi w odzyskaniu państwowości przez Chorwatów.

Obecnie Torcida należy do najbardziej znanych grup kibicowskich na świecie. Dotychczas kibice obchodzili swoje święto na stadionie, ale wobec pandemii koronawirusa mecze w Chorwacji odbywają się bez udziału publiczności.

źródło:
Zobacz więcej