RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Płody to nie dzieci – a co? Ufoludki?” Spór o człowieczeństwo na antenie TVP Info

O przyczyny, dla których należy zabijać w łonie matek dziewczynki z zespołem Turnera (schorzeniem objawiającym się niższym wzrostem i węższą szyją) pytał w programie „Minęła 20” Michał Rachoń – między innymi Wandę Nowicką z Lewicy. Posłanka zamiast odpowiedzieć oskarżyła redaktora o manipulację, ponieważ mówił o zabijaniu dzieci, gdy jej zdaniem należało mówić o przerywaniu ciąży. Minister w KPRM, Adam Andruszkiewicz, pytał z kolei, kim są istoty, w których ciałach bije już – od szóstego tygodnia życia płodowego – ludzkie serce.

„Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży”. Prezes TK o orzeczeniu ws. aborcji

Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione...

zobacz więcej

Jak wskazał red. Rachoń, w stanie prawnym, jaki wciąż obowiązuje do momentu opublikowania orzeczenia Trybunału, dziewczynkę z zespołem Turnera (choroba występuje tylko u kobiet) można w Polsce legalnie zabić w łonie matki. – Jak pani na to patrzy jako obrończyni kobiet? – Pytał Nowicką.

– W Polsce kobiety muszą mieć prawo decydowania o sobie – stwierdziła wówczas była działaczka Ruchu Palikota. – Ale pytam o zespół Turnera dlaczego niższy wzrost i szersza szyja mają oznaczać wyrok śmierci? – nie ustępował prowadzący.

Wówczas lewicowa posłanka oskarżyła TVP o „dokonywanie ogromnej manipulacji poprzez używanie niewłaściwego języka”. Unikając przez dłuższy czas odpowiedzi na pytanie Nowicka jednocześnie powtarzała – także przerywając red. Rachoniowi i min. Andruszkiewiczowi – że „kiedy mówimy o przerywaniu ciąży, mówimy o przerywaniu ciąży, o płodach, a nie dzieciach, jak wy cały czas sugerujecie i cały czas manipulujecie”.

– Jeżeli się urodzi, to będzie człowiekiem. Natomiast dopóki się nie urodzi, to jest płód, to jest ciąża – przekonywała Nowicka, nie wspominając, że również w okresie po narodzeniu dzieli się fazy życia i mówi np. o noworodkach czy niemowlętach, co nie oznacza, że nie są one dziećmi – dziewczynami lub chłopcami.

– Pytanie kluczowe jest: kto ma decydować o ciąży, kto ma decydować o macierzyństwie. Lewica w tym również ja uważa, że w Polsce powinna obowiązywać legalna aborcja do 12 tygodnia bez podawania przyczyn – przyznała w pewnym momencie. Podobne rozwiązanie próbował wprowadzić SLD na przełomie wieków. Także okazało się, że projekty te były sprzeczne z Ustawą Zasadniczą.

– Poglądy formułowane przez panią Nowicką i przez osoby, które nakręcają emocje w Polsce do protestów ulicznych, są straszne. Myślę, że wielu protestujących nie zdaje sobie sprawy, jakie postulaty mają osoby, które stają na ich czele, mienią się ich ambasadorami – odpowiadał na te wywody minister Andruszkiewicz.

Kontrowersje ws. aborcji. Poseł odpowiada, czy kobiety będą karane

Czemu temat aborcji pojawił się akurat teraz? Jak rząd pomoże ciężarnym w najtrudniejszych przypadkach? Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? W...

zobacz więcej

– Marszałek Nowicka przed chwilą powiedziała że można byłoby abortować dziecko bez podania przyczyny: przychodzę i mówię ja chcę aborcji. Powiedziała, że dla niej człowiek przed 12 tygodniem życia nie jest człowiekiem. Tylko, że faktem naukowym jest to, że od 6 tygodnia życia w łonie można usłyszeć bicie serca. Więc ja się pytam, czyje to jest serce? Zwierzątka? Ufoludka? – Pytał retorycznie.

Według naukowców, również zwolenników aborcji, życie ludzkie rozpoczyna się w momencie poczęcia. „Rozwój człowieka zaczyna się od połączenia dwu komórek – gamety żeńskiej, czyli komórki jajowej (oocytu), i gamety męskiej – plemnika, w akcji zapłodnienia.” – to tylko jeden z bardzo wielu przykładów (ten pochodzi z podręcznika prof. dr hab. med. Michała Troszyńskiego dla studentów medycyny pt. „Położnictwo. Ćwiczenia”).

Według opublikowanego w 2019 r. badania, w którym wzięło udział ponad 5,5 tys. biologów z ponad tysiąca uczelni z całego świata, 96 proc. ankietowanych naukowców stwierdziło, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Przytłaczająca większość ankietowanych popierała aborcję (85 proc.) i uważała się za niereligijnych (63 proc.).

źródło:
Zobacz więcej