RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nazistowskie emblematy?” Błyskawice na manifestacjach zwolenników aborcji

Zdjęcie z manifestacji zwolenników aborcji w Warszawie (fot. Twitter/Bogdan607)

Symbolem proaborcyjnych protestów, które mają miejsce w ostatnich dniach w Polsce, stały się pioruny. Wielu komentatorom przywodzi to na myśl błyskawice, których używali niemieccy naziści. Na jednym ze zdjęć z dzisiejszej manifestacji uchwycono nawet zwolennika aborcji posługującego się znakiem dwóch błyskawic. Pojawiają się przy tym głosy, że widać podobieństwa nie tylko na polu symboliki, ale również w stosunku do samej aborcji eugenicznej.

Dewastacja pomnika AK przed Sejmem. Premier: to wymaga potępienia i ukarania

„To barbarzyńskie i bezprawne, ale to przede wszystkim wymagające potępienia przez wszystkich i ukarania przez organy ścigania. Pamięć, Cześć i...

zobacz więcej

Manifestujący posługują się znakiem błyskawicy, do złudzenia przypominającym runę sig (niem. Siegrune) symbol Hitlerjugend. Pojawiają się przy tym głosy, że widać zbieżność między postulatami feministek, a nazistami, którzy również byli zwolennikami aborcji eugenicznej.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

źródło:
Zobacz więcej