RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żubry wyszły poza rezerwat i spacerują w okolicach Tychów

Do żubrów nie należy się zbliżać, lecz powiadomić leśników (fot. Regionalna Dyrekcja Lasow Państwowych w Katowicach)
Do żubrów nie należy się zbliżać, lecz powiadomić leśników (fot. Regionalna Dyrekcja Lasow Państwowych w Katowicach)

Trzy żubry, na co dzień żyjące w rezerwacie przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach koło Pszczyny na Śląsku, opuściły jego teren - podali przedstawiciele Lasów Państwowych. Proszą o kontakt w razie napotkania żubrów, przestrzegają przed zbliżaniem się do nich. Zwierzęta widziano w okolicach Tychów. Zdjęcie otrzymaliśmy na platformę Twoje Info od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Żubr wędrownik. „Kieruje się na północ ku lasom Roztocza” [WIDEO]

Od kilku miesięcy w różnych miejscowościach Podkarpacia pojawia się ten sam żubr. Wędrujący osobnik trzy lata temu opuścił pokazową zagrodę żubrów...

zobacz więcej

Jak przekazał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz, żubry opuściły teren rezerwatu w Jankowicach prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków. Widziano je potem w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic – położonej w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1.

– W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt – zaznaczył Mróz.

Śląscy leśnicy proszą mieszkańców Tychów i okolic, aby w przypadku spotkania pod żadnym pozorem nie zbliżali się do dzikich zwierząt. – Prosimy o niezwłoczne poinformowanie Nadleśnictwa Kobiór, nr tel. 32 218 81 81, lub zgłoszenie tego faktu pod numerem alarmowym 112 – podkreślił rzecznik katowickiej RDLP.

Przypomniał, że żubry w Jankowicach na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750-hektarowego lasu - rezerwatu przyrody. Samce, które opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg.

Żubry do Pszczyny sprowadził 155 lat temu książę Jan Henryk XI Hochberg. Mieszkające w rezerwacie w Jankowicach stado obecnie liczy kilkadziesiąt osobników. Kilka z nich oglądać można w zlokalizowanej niedaleko centrum miasta Pokazowej Zagrodzie Żubrów.

W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechały cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

źródło:
Zobacz więcej