RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profanacje jak tezy Lutra? „Trzaskowski wykorzystuje rebelię dziecięcą” [WIDEO]

Prezydent Warszawy w kolejnych wywiadach wyraża solidarność z protestującymi zwolennikami aborcji, a na miejskich autobusach i tramwajach pojawiły się biało-czerwone flagi. – Rafał Trzaskowski próbuje wykorzystywać elementy władzy w stolicy do ugrania jak najwięcej na tej rebelii dziecięcej. 80 procent uczestników to osoby niepełnoletnie. Na niektórych demonstracjach jest raptem kilka osób powyżej 18. roku życia. To efekt kilku zjawisk. Orzeczenie trybunału, zamknięte szkoły średnie i zamknięte lokale gastronomiczne – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Rafał Trzaskowski o Marszu Niepodległości: Nie może się odbyć

Marsz Niepodległości organizowany co roku 11 listopada ma przejść ulicami Warszawy już za 2 tygodnie. – Nie ma mowy o rejestracji tego typu zdarzeń...

zobacz więcej

Od prawie tygodnia zwolennicy aborcji protestują na ulicach polskich miast. Dochodzi do aktów wandalizmu, dewastacji, ataków na księży i profanacji w kościołach. Dominują wulgarne okrzyki wobec sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który wydał orzeczenie zakazujące aborcji eugenicznej, i Prawa i Sprawiedliwości. Protesty zbiegają się z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem. W stołecznych manifestacjach uczestniczy Rafał Trzaskowski. – Ja jestem przede wszystkim jako obserwator i gospodarz miasta na tych protestach. Ja się z nimi solidaryzuję i je rozumiem – tłumaczył wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Radiu Zet.

Prezydent Warszawy odniósł się też do ataków na kościoły i księży. – Jeżeli ktokolwiek jest atakowany, to wtedy rozumiem, że policja go będzie chronić. Przypominam sobie takiego jednego pana, który się nazywał Marcin Luter, który przybił pewne tezy do drzwi kościoła. Rozgraniczmy kwestie wandalizmu, atakowania, od kwestii pewnej demonstracji swoich poglądów – mówił Trzaskowski.

– Marcin Luter wywołał wielką wojnę religijną, która pochłonęła setki tysięcy istnień ludzkich. Nie tylko na terenie Rzeszy Niemieckiej, ale całej Europy. Przecież to była rewolucja, która zakończyła się morderstwami, grabieżą majątku, zupełnym przeszacowaniem wydarzeń politycznych, społecznych i ekonomicznych ówczesnego czasu. Jeśli prezydentowi Trzaskowskiemu marzy się rewolucja, to proponuję mu kubeł zimnej wody – skomentował poseł Rzymkowski z PiS.

Czy potrzebna jest rewolucja? – Powiedziałabym raczej, że to jest protest, który obejmuje przede wszystkim walkę z PiS-em, walkę z rządzącymi. Oczywiście zapleczem PiS-u jest dzisiaj kościół. Przede wszystkim są to politycy PiS-u, którzy chcą sprawować rząd dusz nad Polkami i Polkami, ale to im się nie uda. Wrogiem kobiet jest dzisiaj Jarosław Kaczyński i jego zaplecze – odpowiedziała posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Warszawski ratusz pochwalił się, że na wyświetlaczu na Wisłostradzie, gdzie zazwyczaj pojawiają się informacje o korkach i pogodzie, można teraz przeczytać „Jesteśmy z Wami” na znak solidarności z kobietami. Autobusy i tramwaje miejskie zostały z kolei oflagowane, co do tej pory zdarzało się jedynie podczas świąt narodowych i rocznic wybuchu powstania warszawskiego.

Rafał Trzaskowski popiera protesty. Zapowiada „oflagowanie” autobusów

– Oflagujemy autobusy i tramwaje na znak solidarności ze strajkiem kobiet – powiedział dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak stwierdził,...

zobacz więcej

– Oflagowywanie obiektów publicznych czy środków komunikacji miejskiej barwami narodowymi może odbywać w chwilach doniosłych dla Polski czy społeczności lokalnej. Nie wiem, czy lewacki terror zasługuje, aby afirmować to biało-czerwonymi flagami. Jeżeli Rafał Trzaskowski jako sygnatariusz karty LGBT miałby odrobinę odwagi, żeby pokazać swoje prawdziwe oblicze, to powinien wywiesić flagi LGBT, przemalować wszystkie tramwaje i autobusy na barwy tęczy. Pokazałby wówczas prawdziwą twarz – zaproponował poseł PiS Jan Mosiński.

– Dzisiaj każdy porządny człowiek stoi tam, gdzie stoją kobiety i wspiera je w walce o słuszne prawa. Tym, który spowodował te protesty i je eskaluje jest Kaczyński. Jeżeli mamy o cokolwiek apelować, to do Kaczyńskiego, żeby poszedł po rozum do głowy – bronił prezydenta Warszawy poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Trzaskowski to niejedyny samorządowiec, który wspiera protesty zwolenników aborcji. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zabronił strażnikom miejskim ochrony kościołów i siedzib partii politycznych. Z kolei prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaapelował do pracodawców o umożliwienie kobietom wzięcia udziału w protestach. Poznański ratusz umożliwi to również swoim urzędniczkom.

– Uważam, że samorządowcy mają prawo do udziału w takich protestach, popierać te demonstracje, jeżeli to jest wyraz ich przekonań. Uważam jednak, że nie powinni uprzywilejowywać swoich pracowników poza istniejącym prawem i przepisami, żeby mogli wziąć udział w takich przedsięwzięciach. Za chwilę pojawi się ktoś o innych poglądach od pana Jaśkowiaka czy Trzaskowskiego i będzie się domagał podobnych ułatwień – argumentował senator PSL Jan Filip Libicki.

– Rafał Trzaskowski i wszyscy inni samorządowcy powinni skupić się na tym, żeby pomóc w walce z Covidem. To absolutny priorytet. Mogą pojawiać się różne poglądy w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Każdy ma prawo mieć własne zdanie, ale w tej chwili rolą samorządowców, wszystkich polityków jest pokonanie koronawirusa – mówił warszawski radny PiS Jan Strzeżek.

źródło:
Zobacz więcej