RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ideologiczne zaangażowanie banku. Akcje zaczęły spadać

Aborcja w Polsce. mBank publikuje filmik (fot. Omar Marques/LightRocket via Getty Images)

Na profilach jednego z polskich banków w mediach społecznościowych pojawiły się filmiki wyrażające wsparcie dla protestów proaborcyjnych. Deklaracja firmy wywołała oburzenie. Pojawiły się wpisy internautów, pokazujących dowody rozwiązania umów z bankiem, a akcje banku od rana spadają. Redaktor Telewizji Republika Dorota Kania ujawniła, że prezes tej instytucji, Cezary Stypułkowski został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik.

Skandaliczny apel Strajku Kobiet. Oburzeni nawet dziennikarze „Gazety Wyborczej”

W Poznaniu broniący kościoła został dźgnięty nożem, a pod Warszawą innemu z mężczyzn rozbito głowę. Strajk Kobiet, który na początku walczył o...

zobacz więcej

Temat aborcji podzielił Polaków. Również w środę w wielu polskich miastach odbywają się manifestacje. Demonstrujący we wcześniejszych dniach atakowali policję, bezcześcili kościoły i wykrzykiwali wulgarne hasła. Podkreślali, że jest to reakcja na decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

Teraz do sprawy włączył się mBank. Firma opublikowała m.in. krótki filmik ze zdjęciami pracowników, którzy wyrazili poparcie dla Strajku Kobiet. Dodatkowo załączony był symbol protestów – znak błyskawicy.

„Czy publiczne wspieranie jednej ze stron sporu politycznego dotyczącego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest oficjalnym stanowiskiem banku?” – zapytaliśmy przedstawicieli firmy. „Czy mBank popiera aborcję na życzenie w Polsce? Czy główny udziałowiec - Commerzbank - wie i popiera tę akcję mBanku?” – brzmiały pytania wysłane przez portal tvp.info.

„Marka mBank wspiera prawa kobiet i wolny wybór każdej kobiety w sprawach jej dotyczących” – odpowiedział nam Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy firmy.

Temat wywołał wiele emocji. W Trendach na Twitterze już około godz. 14 hasło „mBank” miało najwięcej wzmianek, a wśród najpopularniejszych tematów wyprzedzało go jedynie środowe oświadczenie Kingi Dudy.

Poseł PiS Dominik Tarczyński zamieścił w sieci zdjęcie o tym, jak mBank w ostatnich godzinach radził sobie na giełdzie. Podkreślamy jednak, że tego dnia zdecydowana większość kursów świeciła się na czerwono.

Świetny ruch Kaczyńskiego. Wybił opozycji argumenty z ręki [OPINIA]

„Kaczyński wezwał zwolenników wprost do starć ulicznych” – napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po apelu Jarosława Kaczyńskiego o...

zobacz więcej

W zupełnie innym tonie wypowiedział się z kolei poseł PO Arkadiusz Myrcha. „Jestem dumnym klientem banku” – stwierdził udostępniając post firmy z charakterystycznym znakiem błyskawicy.

„Jako klient banku mBank nie życzę sobie, abyście stawali po jakiejkolwiek stronie konfliktu” – dodał Tomasz Jaskóła z Kukiz’15. „Nie wypada wam, nie macie legitymacji do tego. Wasz główny udziałowiec (niemiecki) ComerzBank ma zbyt dużo brudu za paznokciami z czasów nazizmu w Niemczech” – dodał.

Dorota Kania (redaktor naczelna Telewizji Republika) zamieściła z kolei post ze zdjęciem i napisała: "Nie są protesty przeciw wyrokowi TK. To świetnie zaplanowana i opłacana rewolta – wystarczy przeanalizować »protest« pod rzeźbą Papieża. Wystarczy wymienić, kto popiera »nie idziemy do roboty«. Np. prezes mBanku C. Stypułkowski (wcześniej Deutsche Bank)". Jak wynika z udostępnionych przez publicystkę dokumentów, Stypułowski został zarejestrowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa jako tajny współpracownik ps. „MICHAŁ”.

Kinga Duda zabrała głos ws. aborcji

„Nie mogę pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok Trybunału Konstytucyjnego” – napisała na Twitterze córka prezydenta RP Kinga...

zobacz więcej

W internecie pojawiły się liczne internautów, którzy deklarowali chęć zamknięcia swoich kont w banku.

„Jako klient mBanku proszę o ustosunkowanie się do ataków na kościoły, dewastacje zabytkowych fasad, wtargnięcia na msze święte czy np. atak nożownika” – zaapelował z kolei Jakub Szymczuk, osobisty fotograf prezydenta RP. „Rozumiem, że państwo chcecie marketingowo mieć udział w protestach, rozumiem, że również za ich skutki bierzecie odpowiedzialność?” – zapytał.

„Od szewca oczekuję naprawy butów, od listonosza poczty, a od was obsługi konta i produktów finansowych wysokiej jakości, a nie politycznych akcji” – dodał wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Są jednak i tacy, których publikacje mBanku wyraźnie ucieszyły. Internauta Jakub pokazał na Twitterze zrzut ekranu potwierdzający, że wziął w mBanku kredyt. „Brawo! Zawsze po stronie polskich kobiet” – dodał pan Grzegorz, a pani Sylwia napisała: „Moc jest z wami i nami”. Specjalistka ds. social media Anna Mierzyńska również wyraziła poparcie dla akcji pracowników banku.

źródło:
Zobacz więcej