RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kinga Duda zabrała głos ws. aborcji

Aborcja w Polsce. Kinga Duda  komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Aborcja w Polsce. Kinga Duda komentuje (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„Nie mogę pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok Trybunału Konstytucyjnego” – napisała na Twitterze córka prezydenta RP Kinga Duda. „Wydaje mi się, że posłowie powinni jak najszybciej znaleźć rozsądne i kompromisowe rozwiązanie obecnej sytuacji” – podkreśliła.

Skandaliczny apel Strajku Kobiet. Oburzeni nawet dziennikarze „Gazety Wyborczej”

W Poznaniu broniący kościoła został dźgnięty nożem, a pod Warszawą innemu z mężczyzn rozbito głowę. Strajk Kobiet, który na początku walczył o...

zobacz więcej

Spór o aborcję wywołuje coraz większe emocje. Głos w sprawie zabierają kolejni politycy, publicyści i eksperci. Teraz swoje oświadczenie opublikowała na Twitterze Kinga Duda.

Przyznała, że nie potrafi „w pełni postawić się w sytuacji, w jakiej znajduje się kobieta, która oczekując dziecka, dowiaduje się, że stwierdzono u niego ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu”.

„Wierzę, że zgodnie z moimi osobistymi przekonaniami, ja nie zdecydowałabym się na przerwanie ciąży. Nie uważam jednak, że inne kobiety mają myśleć i działać w taki sam sposób jak ja. Każdy człowiek ma wolną wolę” – stwierdziła.

Córka prezydenta RP wskazała, że "część protestujących ucieka się do działań skrajnych, na które nie można wyrażać zgody - akty przemocy, niszczenie mienia, kościołów, obrażanie osób, które nie podzielają poglądów skrajnej grupy protestujących". Kinga Duda oceniła jednak, że dotychczasowy kompromis aborcyjny funkcjonował przez 27 lat i uznała, że „stanowił wyważone oraz akceptowalne dla większości społeczeństwa rozwiązanie kwestii legalnego przerywania ciąży”.

„Nie mogę zatem pogodzić się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wyrok TK. Wydaje mi się, że posłowie, którzy w Polsce stanowią prawo, powinni jak najszybciej znaleźć rozsądne i kompromisowe rozwiązanie obecnej sytuacji, które mogłoby zakończyć spór wywołany wyrokiem” – napisała Kinga Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej